27 listopada, z okazji zbliżających się mikołajek, klasa V pojechała wraz z wychowawcą do Lublina. W programie był udział w projekcji najnowszego filmu animowanego Disneya pt. „Życzenie”. Następnie młodzież odwiedziła „Kosmopark”, gdzie pogłębiła wiedzę na temat astronomii i otaczających nas planet, próbowała swoich sił w symulatorze lotów, doświadczyła nieważkości i wirtualnej rzeczywistości. Braliśmy również udział w warsztatach, podczas których sprawdziliśmy swoje umiejętności. Zadowoleni wróciliśmy do domów.
Aktualności
Klasa piąta na "Kosmicznej" wycieczce
- 17
"DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA" W PRZEDSZKOLU
24 listopada Przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Wydarzenie to połączyło grupy „Pszczółek” i „Papużek” we wspólnym świętowaniu. Były wspólne zabawy, piosenki i konkursy. W swoich grupach dzieci kontynuowały obchody poprzez rozwiązywanie zadań i łamigłówek oraz prace plastyczne. Zwieńczeniem dnia był słodki poczęstunek.
21
KLASY I-III W BIŁGORAJSKIM CENTRUM KULTURY
W dniu 23 listopada 2023 r. dzieci z klas I-III oraz grupy przedszkolnej 5-6-latków obejrzały w Biłgorajskim Centrum Kultury przedstawienie teatralne „Shrek – baśń o tolerancji” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Spektakl pokazał dzieciom, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Jeśli nie będziemy lubili siebie, nie uda nam się polubić drugiego człowieka i otaczającego nas świata. Przedstawienie było dla wszystkich pouczającą lekcją tolerancji. Zawierało także przesłanie, że w przyjaźni tkwi siła, a wzajemna akceptacja jest kluczem do szczęścia. Dało dzieciom wiele radości i pozytywnych przeżyć.
16
Światowy Dzień Życzliwości
Już po raz kolejny 21 listopada obchodzimy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a życzliwość ma niezwykłą moc, daje wiele radości i zacieśnia więzy między ludźmi.
Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości rozpoczęliśmy od samego rana. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim- symbol tego dnia w naszej szkole. Dolny korytarz zamienił się w „Aleje Życzliwości” wypełnioną licznymi cytatami i myślami na temat serdeczności, przyjaźni i życzliwości. Na korytarzu pojawiło się „Drzewo Życzliwości i Pozdrowień”, na którym uczniowie klas I-III mogli zostawić pozdrowienie dla kolegi bądź koleżanki Uczniowie starszych klas mogli przekazać życzliwe liściki, pozdrowienia, laurki, korzystając z „poczty życzliwości”. Jednym z punktów dzisiejszego dnia był apel poświęcony życzliwości.
Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli "Dzień Życzliwości" upłynął w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Wszystkim razem i każdemu z osobna dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i uczestnictwo w tym dniu. Pamiętajmy, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta.
6
ROCZNICA UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA
20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji UNICEFU i uczciliśmy ten wyjątkową rocznice . Chcieliśmy pokazać, że prawa dziecka są ważne dla naszej placówki.
11
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
"Piękny jest Biały Orzeł, Piękna jest biel i czerwień, Piękna nasza Ojczyzno, Kochać będziemy Cię wiernie". To słowa, które niezwykle uroczyście zabrzmiały podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wiersze, pieśni i piosenki w wykonaniu uczniów, biało-czerwone serduszka i chorągiewki w rękach dzieci, galowy strój sprawiły, że ten dzień stał się lekcją patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny, szacunku do polskich symboli. Uroczystości z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodleglości kontynuowane były w dniu 11 listopada w kościele parafialnym w Soli. Przed uroczystą mszą uczniowie naszej szkoły zaprezentowali społeczności program słowno- muzyczny .
50
"Polska - nasza Ojczyzna" projekt edukacyjny klas I-III
W dniach 6 – 10 listopada klasy I – III realizowały projekt edukacyjny „Polska – nasza Ojczyzna” związany z obchodami 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej. Zadania projektowe to m.in. wycieczka pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Soli, wykonanie plakatów pod hasłem „Kocham Cię Polsko”, Dzień biało – czerwony: Pokaz mody patriotycznej, quiz „Co wiemy o naszej Ojczyźnie?”, redagowanie życzeń dla Polski z okazji Święta Niepodległości. Ostatnie zadanie projektowe to występ wszystkich dzieci z klas I-III podczas uroczystości szkolnej w dniu 10 listopada z piosenką „Biało czerwone”. Realizacja projektu pogłębiła i utrwaliła wiedzę uczniów na temat naszego kraju oraz poszerzyła ją o nowe wiadomości dotyczące naszej Ojczyzny.
32
Obchody Dnia Biblioteki Szkolnej i Dzień Postaci Bajkowych i Serialowych
Wtorek, 31 października 2023 r. obfitował w wydarzenia związane z książką i biblioteką, była to wspólna inicjatywa biblioteki szkolnej oraz samorządu szkolnego. W ten sposób uczciliśmy Dzień Biblioteki Szkolnej, Dzień Postaci Bajkowych i Serialowych oraz wzięliśmy czynny udział w VIII Ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Przerwa na czytanie". Tego dnia oprócz bicia rekordu czytania na przerwie odbyły się również spotkania z książką dla Dużych i tych Małych, podczas których Nasze Przedszkolaki i klasy I-III obejrzały filmik „Jak powstaje książka ”, a nasz szczególny Gość - Pani Dyrektor czytała bajkę. Nie zabrakło również zagadek dotyczących tytułów bajek i podsumowania konkursów czytelniczych. Uczniowie od klasy czwartej do ósmej oprócz bicia rekordu czytania książek, obejrzeli nagrodzone filmy konkursowe reklamujące czytane książki. Podsumowane zostały również konkursy biblioteczne dla klas IV-VIII. Cala akcja zakończyła się śpiewaniem piosenek z bajek.
38
27 Jesienny Konkurs Recytatorski „Sny i marzenia" - eliminacje gminne w Nadrzeczu 30 października 2023r.
Tegoroczna edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego odbywa się pod hasłem „Sny i marzenia”, która stanowi inspirację i daje możliwość szerokiej interpretacji, otwierając drogę wyobraźni, pragnień i wewnętrznych celów. Słynne sny i marzenia kierowały losami bohaterów literackich z kanonu najlepszej polskiej i światowej prozy i poezji.
Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Michał Świeca z klasy IV i Franciszek Bienia z klasy VIII, który otrzymał wyróżnienie.
Gratulujemy!
Dbamy o miejsca pamięci narodowej
Już po raz drugi, w tym roku, uczniowie klasy VIII sprzątali groby żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu w Soli. Była to lekcja patriotyzmu, ale też szacunku dla tych, którzy oddali życie w walce z najeźdźcą hitlerowskim, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.
12
Wyjazd klasy VI do Rzeszowa
24 października klasa szósta uczestniczyła w pełnym energii i rekreacji wyjeździe do Rzeszowa. Jak na naszą klasę przystało, dużo się działo. Obowiazkowo był park trampolin. Znalazło się też coś dla ducha. W kinie Helios obejrzeliśmy pouczającą baśń " Mavka i strażnicy lasu".
11
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna realizuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Jedna z nich są " kwadranse czytelnicze" dla najmłodszych członków naszej społeczności- naszych przedszkolaków i klas I-III . Podczas, których uczennice klas starszych czytają fragmenty książek dla dzieci. Dla przedszkolaków inklas I-III przewidziane są również cykliczne spotkania biblioterapeutyczne. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynia się do rozbudzenia jeszcze większych zainteresowań książką.
4
Konkurs plastyczny - "Praca nauczyciela"
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w klasach 1-3 odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Praca nauczyciela". Dzieci włożyły wiele trudu i serca w wykonanie prac. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w piątek 13 października podczas uroczystości szkolnej.
Nagrodzeni uczniowie to:
Jagoda Okoń klasa III - I miejsce
Dawid Fedec klasa II - II miejsce
Zuzanna Juśko klasa I - III miejsce
Wyróżnienia otrzymali:
Sebastian Pakosik klasa III
Kacper Paluch klasa III
Natalia Wolanin klasa II
Paulina Ćwikła klasa I
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jest to także dzień Patrona Szkoły oraz 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy VII i VII w swoim przemówieniu przedstawili historię KEN i zaprezentowali sylwetkę patrona naszej szkoły - M. Pasiaka. Całość uatrakcyjniła wystawa prac uczniów pt."Patron szkoły w oczach uczniów". Natomiast dzieci z klasy IV i VI zadedykowały wszystkim pracownikom oświaty wiersze i piosenki w podziękowaniu za trudną pracę oraz życzenia wytrwałości, sukcesów zawodowych, uśmiechu. Ten dzień był także okazją do wręczenia nagród pracownikom oświaty, którego uroczyście dokonała pani dyrektor szkoły Małgorzata Kanar.
28
Uroczyste otwarcie hali sportowej
5 października odbyło się uroczyste otwarcie nowej hali sportowej przy naszej szkole! Uczniowie zachwycili wszystkich swoją niezwykłą częścią artystyczną. Atmosfera była pełna radości i energii, ale również niezapomnianego meczu pomiędzy rodzicami a uczniami. Ten dzień to nie tylko wyjątkowa przestrzeń dla sztuki i sportu, ale także moment, w którym razem tworzymy historię.
25
Ogólnopolska akcja "Sprzątamy dla Polski"
4 października uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątamy dla Polski". Organizatorem inicjatywy jest Fundacja "Sprzątamy dla Polski". Wydarzenie odbywa się pod patronatem m.in. Prezesa Rady Ministra oraz Ministra Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko naturalne. Nasi uczniowie spisali się na medal, o czym świadczą poniższe zdjęcia.
7
Przedszkolaki na wycieczce w Harasiukach
W dniu 3 października dzieci z przedszkola w Soli były na wycieczce, celebrując jeszcze Dzień Chłopka. Dzieci odwiedziły cudowne miejsce „Stodołę pod lasem” w miejscowości Harasiuki. Gospodarz, pan Michał oprowadził dzieci po miejscu, które pamięta bardzo dawne czasy, pozostało w nim mnóstwo pamiątek po przeszłości, stare przedmioty użytku domowego np.: tara lub kociuba. Pan Michał bardzo ciekawie opowiadał o tym, jak się kiedyś żyło i pracowało. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem, kiedy mogły wejść na gliniany piec, na którym kiedyś spali domownicy. Odwiedziliśmy również gospodarstwo sąsiednie ze zwierzętami gospodarskimi takimi jak krowa, króliki, kury, kaczki, które dzieci mogły karmić. Po zabawie swobodnej na placu przed „Stodołą”, naszą wycieczkę podsumowały warsztaty w robieniu mydełek oraz pyszny obiadek z deserem.
9
Trzecie miejsce w Konkursie Piosenki i Poezji Patriotycznej dla naszych uczniów !
Dnia 1 października w ramach Pikniku Historycznego w Brodziakach odbył się Konkurs Piosenki i Poezji, na którym zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne: Michał Muzyka z klasy 2 oraz Alicja i Sylwia Niemiec klasy 6 - wszyscy zdobyli zaszczytne 3 miejsce.
Gratulacje dla naszych utalentowanych uczniów!
Organizatorami wydarzeń był Wójt Gminy Biłgoraj oraz GOK w Biłgoraju, OSP w Brodziakach, GRH "Wir" z Biłgoraja oraz KGW w Brodziakach.
4
Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
29 września Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju zorganizował 43 edycję Powiatowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Uczeń naszej szkoły Michał Muzyka z klasy 2, zdobył wyróżnienie. Jego talent muzyczny rozświetlił tę wyjątkową chwilę, przynosząc dumę dla całej szkolnej społeczności. Celem festiwalu była prezentacja i promocja polskiej piosenki dziecięcej i młodzieżowej oraz prezentacja dorobku artystycznego młodych wokalistów. Dzieci i młodzież rywalizowała w czterech kategoriach wiekowych: 6-10 lat, 11-13-lat, 14-16 lat oraz 17-20 lat.
Gratulacje dla Michałka za to wspaniałe osiągnięcie.
Europejski Dzień Języków
26 września w całej Europie obchodzony jest Dzień Języków Obcych, którego celem jest promowanie nauki wszystkich języków, nie tylko angielskiego. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie kompetencji językowych. Władanie językami ułatwia znalezienie dobrej pracy, jak i otwiera nas samych na inne kultury i narodowości. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Uczniowie klas IV – VIII przygotowali prezentacje krajów europejskich, tj. Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Francja. Dzięki temu poznaliśmy język, atrakcje turystyczne, kulinaria oraz ciekawostki dotyczące tych państw. Była również okazja do degustacji tradycyjnych potraw tych państw. Przekonaliśmy się, że warto uczyć się języków obcych, gdyż świat jest piękny i warto go zwiedzać, a bez znajomości języków jest to bardzo trudne. Imprezę uświetniła swoim występem nasza absolwentka Weronika Flis.
Organizator: E.Wrzyszcz28