Z okazji Dnia Dziecka klasa IV pojechała na wycieczkę do Zamościa. Na początku zwiedzaliśmy miasto melexami. Słuchaliśmy przewodnika, który przybliżył nam najważniejsze miejsca związane z jego historią. Dodatkową atrakcją była przejażdżka ulicami miasta. Później uczestniczyliśmy w warsztatach „Tęczowe laboratorium” prowadzonych przez Panie z firmy MiniLab. Dzieci mogły samodzielnie wykonywać proste doświadczenia chemiczne, do których wykorzystaliśmy substancje znajdujące się w każdej kuchni. Wróciliśmy opaleni i zadowoleni z wyjazdu.
WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA
- 2
„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”
Nasza szkoła weźmie udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która odbędzie się 7 czerwca 2023 r. o godzinie 10.00 podczas szkolnego Happeningu Czytelniczego „Czytaj książkę”.
Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, to jedna z najpopularniejszych akcji czytelniczych w Polsce. W każdej z poprzednich edycji brało udział około 400 tys. uczniów, którzy manifestowali, że lubią czytać oraz że czytają więcej niż dorośli (co jest prawdą). My też chcemy pobić rekord w czytaniu książek jednocześnie. Pokazać, że czytają wszyscy: koleżanki i koledzy, nauczyciele oraz rodzice. Dlatego bardzo liczymy na to, że Każdy Przedszkolak, Uczeń, Nauczyciel , Rodzić i Pracownik szkoły przyjdzie 7.06.2023 r. do szkoły ze swoja ulubioną książką i przyniesie ją o godzinie 10.00 na happening. Aby, uatrakcyjnić ten dzień bardzo prosimy o to, aby Każdy, duży czy mały i kto ma tylko ochotę przebrał się za postać bajkową, literacką. Najlepsze stroje będą nagrodzone. wręczenie nagród nastąpi 22.06.23 r. podczas podsumowań roku szkolnego. Jeśli, nie udałoby się tego zrobić, to tego dnia ubieramy się na żółto. Akcja ma na celu promocję czytelnictwa w miłej atmosferze, bez przymusu. Dlatego bardzo liczymy na udział w akcji całej społeczności szkolnej. Będzie nam bardzo miło, jeżeli poczytają Państwo z nami.
SIÓDMOKLASIŚCI NA PIKNIKU W BISZCZY
2 czerwca uczniowie kl.7 uczestniczyli w pikniku z okazji Dnia Dziecka połączonym z promocją służb mundurowych. Specjalnie z myślą o dzieciach przygotowano pokazy sprzętu tych służb. Była także okazja obejrzenia umiejętności ratowniczych, które doskonalili strażacy, terytorialsi oraz policjanci z powiatu biłgorajskiego podczas pożaru kompleksu domków letniskowych, poszukiwania na wodzie i w pobliskim lesie oraz w wypadku komunikacyjnym. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie tańczyli wraz z innymi dziećmi, a Jaroslaw zdobył nagrodę za najlepszy taniec. Oto krótka relacja z wydarzenia.
16
Klasy II-III w Parku Żywiołów
W Dniu Dziecka - 1 czerwca klasy II i III wyjechały na wycieczkę do Parku Żywiołów w miejscowości Budy. Głównymi atrakcjami tego miejsca są: Empiria Zmysłów i Żywiołów, Park Miniatur Kresowych oraz place zabaw kreatywnych. Uczniowie mieli możliwość poznania naszego Roztocza angażując wszystkie zmysły. Empiria to unikatowa w skali kraju przestrzeń, w której można dotknąć Roztocza i poczuć się jego integralną częścią. Wszystko to za sprawą innowacyjnych technologii oraz interaktywnych aplikacji. Dzieci miały możliwość m. in. „władać” żywiołami natury, kształtować rzeźbę Ziemi, tworzyć własną melodię z dźwięków przyrody, oglądać świat oczami zwierząt. W Parku Miniatur Kresowych przeżyły ciekawe spotkanie z historią oglądając niebywałą kolekcję 26 makiet zamków i twierdz z terenów dawnych kresów Rzeczypospolitej, obecnie leżących na terytorium Ukrainy. Bardzo emocjonujące i ciekawe dla dzieci było szukanie złota w piasku. Ponadto mogły „wydoić” wiejską krówkę i aktywnie spędzić czas na placu zabaw, dmuchańcach, a także wznosząc budowle z mega klocków. Była to niezwykle ciekawa wycieczka, która dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych wrażeń.
31
Wycieczka do ,,Powerlandu”
Dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawców oraz ich rodziców wybrały się 19 maja 2023 r. do „Powerlandu” w Biłgoraju. Na wszystkich czekały na samym początku warsztaty pieczenia pizzy. Wcielając się w role małych kucharzy, każdy z uczestników wycieczki otrzymał czapkę kucharza i fartuszek. Kiedy ciasto było już gotowe, dzieci samodzielnie wałkowały i próbowały uformować je w kształt koła.
Każdy uformował swoją pizzę, którą później dekorował wybierając swoje ulubione składniki. Pod czujnym okiem szefa kuchni powstały ciekawe kompozycję wykonane z szynki, sera, papryki, kukurydzy, pomidorków, pieczarek, oliwek. Jak przystało na prawdziwych szefów kuchni z przygotowaniem pizzy dzieci poradziły sobie znakomicie. Po udekorowaniu, pizze zostały wsadzone do pieca i pod koniec pobytu w Powerlandzie upieczone oraz zjedzone.
Następnie czekała na nas sala zabaw, w której mieściły się różne atrakcje. Dzieciaki w mgnieniu oka zniknęły w labiryncie obszernej bawialni, w której znalazły: zjeżdżalnie, trampoliny, baseny z kulkami i piankami i dmuchany zamek. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. Dziewczęta i chłopcy wspinali się po drabinach i opanowali wszystkie poziomy sali zabaw. Najmłodsi chłopcy z wielką chęcią znajdowali sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów.
To było magiczne, bajkowe miejsce w pełni niezapomnianych wrażeń i emocji.
14
Nowe książki w bibliotece szkolnej
Z wielką radością i satysfakcją chciałabym poinformować , iż wniosek naszej szkoły o udzielenie wsparcia finansowego w ramach realizacji Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 dla przedszkoli i szkół podstawowych" przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytoryczne.
Nasza szkoła otrzymała z tego oto programu 2.812 zł na zakup książek dla przedszkolaków oraz 2.500 zł na zakup książek dla szkoły podstawowej.
W ramach pozyskanych środków zostało zakupione już 179 książek i bajeczek dla przedszkolaków oraz 117 książek dla szkoły podstawowej i to jeszczenie koniec. Czekamy na kolejne zamówienie .
Zakupione książki są:
- będące nowościami wydawniczymi,
- pięknie ilustrowane- całe serie książeczek tak lubianych przez dzieci jak np. "Kicia Kocia", ,
- dostosowane do potrzeb dzieci w wieku 3-6 lat (np. książki z większą czcionką, książki obrazkowez mniejszą ilością tekstu, książki wspomagające naukę czytania oraz wspierające dziecięce emocje, a także książki historyczne).
Książki są w trakcie opracowywania, ale już wzbudzają ogromne zainteresowanie.
Beata Koman16
INICJATYWA KLASY VII
26 maja klasa VII uczestniczyła w inicjatywie projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi". Tego popołudnia uczniowie naszej klasy oglądali wybrane filmy oraz uczyli się współzawodnictwa, przestrzegania zasad, radzenia sobie z sukcesem i porażką. A wszystko to dzięki grom planszowym zakupionym ze środków Fundacji "Bliżej Pasji". Nie sposób wymienić wszystkich zalet gier planszowych. Na pewno wpłynęły one pozytywnie na integrację naszej klasy i relacje między uczniami. Ten wieczór zakończył poczęstunek. Z wielką przyjemnością uczestniczyliśmy w tym spotkaniu.
8
„GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE”
31.05.2023 r. w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny o grzeczności pt. „Grunt, to dobre wychowanie”. Rozpoczęliśmy go piosenką „Kwoka” do słów Jana Brzechwy, aby przejść do bardzo ważnych zagadnień związanych z kulturą osobistą. Zwróciliśmy uwagę, że Savoir vivre, bon ton, kindersztuba, dobre maniery - to nic innego, jak zachowanie społeczne właściwe według powszechnie przyjętych zasad w kontaktach międzyludzkich. Dobre maniery świadczą o szacunku i wrażliwości na potrzeby innych. Pewne elementarne zasady wychowania musimy mieć opanowane tak jak mówienie, pisanie, taniec czy prowadzenie pojazdu. Kilkakrotnie podczas apelu podkreślaliśmy, że są sprawy, które wybacza się małym dzieciom, ale nie nastolatkom. Jeżeli sądzimy, że już nie jesteśmy dziećmi, to należy uważać na to jak się zachowujemy i powinniśmy unikać niepożądanych nawyków. Ostatnim problemem, na który zwróciliśmy uwagę był strój. Modele i Modelki z naszej szkoły zaprezentowali swoje propozycje na różne okazje. Mamy nadzieję, że przekazane podczas apelu informacje na długo zostaną zapamiętane i stosowane w życiu codziennym.
10
WYCIECZKA KLASY PIERWSZEJ DO „FARMY ILUZJI”
Dnia 29 maja 2023r. uczniowie z klasy 1 naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Edukacji „Farma Iluzji” w Mościskach. Wizytę rozpoczęliśmy od lekcji „Iluzja na wesoło”, podczas której pani przewodnik wprowadziła nas w tematykę złudzeń optycznych. Następnie zaczęła się przygoda z magią. Dzieci zwiedziły Zakręcony Domek, Muzeum Iluzji, w którym zmagały się z przejściem przez salę pełną luster, oglądały się w krzywych zwierciadłach, czy próbowały schwycić hologramy. Następnie odkrywały tajemnice Lewitującego Kranu czy Głowy na Talerzu. Wielką atrakcją była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym nie można było utrzymać równowagi, oraz wejście do Pokoju Amesa . Zaciekawiły nas także duże krzesła i stół olbrzyma. Uczniowie zmierzyli się także z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i tuneli a moment grozy przeżyliśmy podczas wejścia do Grobowca Faraona. Szaleństwa dostarczył Plac Zabaw z dmuchawcami, Kolejka Górska Dragon, Drzewo Swobodnego Spadania, Mini Łódeczki i wiele innych, gdzie uczniowie mogli wybawić się do woli. Wycieczkę do „Farmy Iluzji” z pewnością będziemy długo wspominać, wniosła ona w nasze życie wiele nauki i zabawy. Dostarczyła nam ona wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń!
J.Kurzyńska51
Klasa piąta w Sandomierzu
22.05.2023r. klasa piąta uczestniczyła w wycieczce do urokliwego, pełnego zabytków i historii Sandomierza nad Wisłą. Przeżyliśmy również ekscytujący rejs statkiem " Maria" i bralismy udział w zabawnej, lecz zgodnej z historycznymi faktami inscenizacji "Bitwy pod Grunwaldem". Pełni niezapomnianych wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do Soli. Bo jak to powiadają: "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej".
10
„NIE TRZEBA WIELKICH MIEĆ BIBLIOTEK, BY PRZYJACIELEM KSIĄŻKI ZOSTAĆ”
Jak co roku, w maju odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu „Wirtuoz Słowa”. Jego celem jest kształcenie umiejętności pięknego czytania, popularyzowanie czytelnictwa, pokazywanie piękna języka polskiego, rozwijanie umiejętności skutecznego oddziaływania na odbiorcę, stwarzanie uczniom warunków do wyrażania własnych emocji, a także wyrabianie w dzieciach i młodzieży zdrowej rywalizacji. Konkurs sprawdzał umiejętność pięknego czytania z literatury polskiej i obcej pisanych prozą i był podzielony na dwie grupy – uczniowie klas I-III i uczniowie klas IV-VIII.
Każdy z uczestników czytał wybrany przez siebie tekst. Komisja konkursowa brała pod uwagę: wyrazistość czytanego fragmentu, bezbłędność, interpretację głosową oraz ogólny wyraz artystyczny. Najwięcej punktów zdobyli:
Uczniowie klas I-III:
- miejsce – Zuzanna Perek – kl. III
- miejsce – Jagoda Okoń – kl. II
- miejsce – Sebastian Pakosik – kl. II
Uczniowie klas IV-VIII:
- miejsce – Alicja Muzyka kl. IV
- miejsce – Maja Kurzyna kl. VII
- miejsce – Kacper Zygmunt kl. IV
Zwycięzcy konkursu szkolnego „Wirtuoz Słowa” ze starszej grupy będą reprezentować naszą szkołę w XXI edycji gminnego konkursu „Radość czytania” 30 maja 2023 r.
6
„(…) Z NAJWIĘKSZĄ STAŁOŚCIĄ DUCHA NINIEJSZĄ KONSTYTUCJĘ UCHWALAMY”, CZYLI NASZA PAMIĘC O MAJOWYCH WYDARZENIACH
Dnia 5 maja 2023 roku wspominaliśmy 232. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły – przedszkolaki, uczniowie klas I-III oraz klasa VI przedstawili podniosłą akademię pt. „3 Maja – wielkie święto Polaków”.
Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego szkoły oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie dzieci z przedszkola zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, uczeń klasy I wyrecytował wiersz Wandy Grodzieńskiej „Radosny dzień”, a wszyscy uczniowie klas I-III wykonali utwór „Konstytucja 3 Maja”.
Na zakończenie uczniowie klasy VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który przypomniał wszystkim uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji z 1791 roku. Galowy strój całej społeczności naszej szkoły podkreślił niezwykły charakter tej podniosłej uroczystości.
18
Dni Otwarte w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
Dnia 14 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w Dniach Otwartych organizowanych w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Młodzież zapoznała się z zasadami rekrutacji dla absolwentów szkoły podstawowej w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym oraz Branżowej Szkole I stopnia w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie klasy VIII mogli poznać, w jaki sposób „Elektryk” przygotowuje uczniów do takich zawodów jak: technik elektryk, technik elektronik, technik mechatronik, technik informatyk, technik programista, technik pojazdów samochodowych, technik ekonomista, czy technik rachunkowości. Wizyta w RCEZ była doskonałą okazją dla młodych ludzi do bliższego poznania oferty szkoły, a także spotkania z koleżankami i kolegami, którzy wybrali „Elektryk” i są uczniami tej placówki edukacyjnej.
9
Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika
29 marca 2023 r. odbylo się uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
19
Podsumowanie konkursów szkolnych
W dniu 28 marca br. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu z okazji Dnia Talentów, który odbył się 21 marca br.
W kategorii klasy I-III zwycięzcami zostali:
- miejsce - Anna Mendel i Anna Dzido kl.III
- miejsce - Michał Muzyka kl.I
- miejsce – Anna Czyżo kl. III
Wyróżnienie otrzymali: uczeń klasy II Mykola Faiziev, uczennice klasy III Estera Welc i Zuzanna Perek, Alicja Mierzwa oraz uczeń tej samej klasy Michał Świeca.
W kategorii klasy IV-VIII zwycięzcami zostali:
- miejsce – Karolina Stós kl. V
- miejsce – Michał Badach kl. VII
- miejsce – Maja Furman kl. V
Wyróżnienie otrzymali uczniowie klasy VII.
Podsumowano także wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 26 marca br. Tegoroczna edycja dotyczyła utworów poetyckich o tematyce wiosennej. W eliminacjach wzięło udział 10 uczniów z klas IV-VII. Po wysłuchaniu wszystkich wierszy, jury w składzie Joanna Kunicka-Jung i Agnieszka Kurek-Cieplak wyłoniło zwycięzców:
- miejsce - Kamila Rak z klasy IV (utwór Władysława Broniewskiego “Pierwiosnek”) oraz Mateusz Muzyka z klasy V (utwór Katarzyny Strzęciwilk “Bociany”).
- miejsce - Aleksandra Klucha z klasy IV (utwór Jana Brzechwy “Wiosenne porządki”) oraz Franciszek Bienia z klasy VII (utwór Pauliny Mistal „Wiosna”).
- miejsce – Maria Małysza z klasy IV (utwór Małgorzaty Strzałkowskiej „Wiosna”) oraz Antonina Wolanin z klasy VI (utwór Józefa Birkenmeiera „Marzec”).
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji konkursów.
16
Szkolny Festiwal Talentów za nami…
21.03.2023r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się tradycyjnie Szkolny Festiwal Artystyczny pod hasłem „Nasze Talenty”. Celem festiwalu jest prezentacja talentów oraz pasji uczniów, możliwość autoprezentacji i rozwoju zainteresowań. Festiwal podzielony został na dwie części. W pierwszej wystąpili młodsi uczniowie z klas 1 - 3. W drugiej części uczniowie klas starszych 4-7. W sumie obejrzeliśmy 16 prezentacji wokalnych, tanecznych, recytatorskich, grę na instrumentach, itp. Jury w składzie p.Beata Koman, p.Marzanna Wojdyła oraz ksiądz Krzysztof Krukowski ma bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prezentacje były na bardzo wysokim poziomie. Wyniki zostaną przedstawione na apelu podsumowującym.
Organizatorzy: Emilia Wrzyszcz i Jolanta Kurzyńska
36
I miejsce na Polach Grunwaldu
Dużym sukcesem zakończył się start uczennicy z gminy Biłgoraj. Natalia Przytuła
w Ogólnopolskich Przełajowych Biegach Grunwaldzkich, które odbyły się 31.05.2022 roku na Polach Grunwaldu. Uczennica Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, która na co dzień trenuje w klubie sportowym ZNICZ Biłgoraj zdobyła I miejsce w biegu na 600 metrów.Natalia Przytuła na zawody pojechała jako mistrzyni biegów powiatowych, rejonowych i wojewódzkich, organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy.
1. I miejsce - Indywidualne Biegi Przełajowe /powiat – miejsce zawodów - Biłgoraj/
2. I miejsce - Indywidualne Biegi Przełajowe /1/2 województwa- miejsce zawodów - Biłgoraj/
3. I miejsce - Indywidualne Biegi Przełajowe /województwo – miejsce zawodów - Tomaszów Lubelski/
Na Polach Grunwaldu pojawili się uczniowie i uczennice szkół podstawowych i średnich, a także grupa osób niepełnosprawnych. Przyjechali oni z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i podlaskiego.
W pierwszych Ogólnopolskich Przełajowych Biegach Grunwaldzkich wzięło udział około 1 400 uczestników.
Sporządził: Grzegorz Hasiak
2