• Biblioteka oferuje

• „Kto czyta książki, żyje podwójnie”                                                Umberto Eco

Wyciąg z Regulaminu biblioteki szkolnej
            Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. M. Pasiaka w Soli
            1.Biblioteka jest pracownią interaktywną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły, doskonalenia warunków pracy nauczycieli,
            popularyzowanie wiedzy pedagogicznej wśród rodziców uczniów oraz wiedzy o regionie.
            2..Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów.
            3.Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.
            4.Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki lub czasopisma na okres trzech tygodni. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń, a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
            5..Biblioteka szkolna gromadzi, wypożycza i udostępnia uczniom , materiały edukacyjne i przekazuje materiały ćwiczeniowe. Uczeń, wypożyczający podręcznik i materiały edukacyjne zobowiązany jest oddać je do biblioteki w wyznaczonym terminie przed zakończeniem roku szkolnego.
            6.W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję, lub inną wskazaną przez bibliotekarza lub w przypadku zagubienia bądź zniszczenia podręcznika uiszczenia opłaty na konto UG w Biłgoraju.
            7.Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki oraz wzorowe czytelnictwo mogą być przyznawane nagrody na koniec roku szkolnego.

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI

Jest wiele zadań, które realizuje biblioteka ZS. Oto niektóre z nich:
            1. Przysposobienie uczniów do samokształcenia oraz do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji poprzez udostępnianie zbiorów na miejscu i do domu. Udzielanie różnego rodzaju informacji, pomoc w doborze odpowiedniej lektury.
            2. Wyrabianiu szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez wystawki, gazetki, gromadzenie wycinków prasowych w teczkach tematycznych.
            3. Zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych i informacyjnych poprzez kontakt z książką oraz udział w imprezach i konkursach.
            4. Zaangażowanie uczniów do współpracy z biblioteką, wyrabianie społecznych postaw poprzez pracę z Kołem Przyjaciół Biblioteki.

Zalety książki

Książka pomaga nam rozwijać
             język i słownictwo.
            Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam
            pojęć  myślowych  i  nowych idei,
            rozszerza naszą świadomość
            i nasz  świat.
            Książka dostarcza nam wiedzy
            o innych krajach i kulturach,
            o przyrodzie, technice,
            historii, o tym wszystkim,
            o czym chcielibyśmy
            dowiedzieć się  czegoś więcej.
            Książka rozwija nasze uczucia
             i zdolność do empatii. Wyrabia
             w nas umiejętność wczucia się
             w czyjąś sytuację
            Książka dodaje sił i zapału.
            Dostarcza nam rozrywki
            i emocji. Może rozśmieszyć
            lub zasmucić. Może pocieszyć
            i wskazać nowe możliwości.

PO CZYM POZNAĆ, ŻE KTOŚ ZAGLĄDA DO KSIĄŻEK?

•Dużo mogą nam powiedzieć oczy: myślące, inteligentne spojrzenie (zwłaszcza jeśli towarzyszy temu tzw. "język giętki") każe się domyślać, że nasz kolega podczytuje.
            •Jeśli dodatkowo zauważymy przy tym: podniesienie ocen z różnych przedmiotów, wyraźne wzbogacenie słownictwa, samodzielność, oryginalność wypowiedzi, niebanalność wypowiadanych sądów - to nie łudźmy się!
            To są już widome symptomy tego, że nasz kolega nie tylko zagląda do książek, ale wręcz regularnie po nie sięga!
            A stąd już tylko krok do trwałego uzależnienia, marginalizacji społecznej i innych opisanych wcześniej skutków.

Do efektywnych form promowania biblioteki i czytelnictwa należy zaliczyć.:
            1. Imprezy biblioteczne, np.
            - "Pasowanie na czytelnika"
            -„ Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych",
            - „Andrzejki w bibliotece”
            - „Szkolny Konkurs Walentynkowy”
            - Wystawki okolicznościowe, tematyczne i nowości oraz akcje czytelnicze
            W naszej szkole nowości czytelnicze cieszą się niezmierną popularnością. Niewątpliwie dlatego, że nasi uczniowie mają spory wpływ na zakupy biblioteczne.
            Nasi uczniowie czytają dużo i swoją pasją chcą dzielić się z innymi,

2. Gazetki
            Promocja książki i czytelnictwa jest również widoczna na gazetce „Wieści biblioteczne”. - Klub Przyjaciół Biblioteki
            W bibliotece od lat działa Koło Przyjaciół Biblioteki. Należący do niego uczniowie pomagają przygotowywać imprezy biblioteczne, czytają książki najmłodszym.

Andrzejki w bibliotece 2019 r.

Międzynarodowy Dzień bibliotek szkolnych 2019 r. Międzynarodowy Dzień bibliotek szkolnych 2019 r.

Drogi Czytelniku !
            W naszej bibliotece wypożyczysz:
            - wszystkie potrzebne lektury szkolne, wartościowe pozycje z literatury
            pięknej, literaturę dla młodzieży,
            - literaturę fachową z zakresu przedmiotów
            - możesz również skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego.

Zawsze możesz liczyć na pomoc  i życzliwość bibliotekarza.