• Projekt "Książka"

• Projekt "Książka" grupa 3-4latków

• Projekt edukacyjny  „Książka”   realizowany w oddziale przedszkolnym dla  dzieci 3- 4 letnich w  dniach  04 – 14 maja  2021r.
                       „Książka to mędrzec/łagodny i pełen słodyczy/który puste miejsce napełnia światłem/ a puste serce wzruszeniem”( Kornel Makuszyński)
             Książka jest czymś ważnym i wyjątkowym w życiu człowieka. Każdy z nas ma z pewnością swoją ulubioną książkę, którą dobrze pamięta i wspomina. Wspomina też, być może, osoby, które kiedyś czytały i wprowadzały nas w świat książki
            Główne cele projektu to:
            •    Poznanie znaczenia książki jako nośnika informacji i kultury.
            •    Wzbogacanie słownika czynnego o słownictwo związane z tematyką książki.
            •    Zapoznanie z różnymi formami literackimi.
            •    Odzwierciedlanie spostrzeżeń w formie plastycznej.
            •     Rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni kreatywności oraz umiejętności współpracy.

W ramach realizacji projektu min:
            •    Dzieci poznały wygląd różnych książek, ich budowę, jak powstają oraz zawody związane z tworzeniem książki.
            •    Dowiedziały się jak wygląda i funkcjonuje biblioteka, jaką pracę wykonuje bibliotekarka oraz jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy biblioteką a księgarnią.
            •    Samodzielnie wyszukiwały informacji o książkach, przynosiły swoje ulubione książki do przedszkola, wykonywały tematyczne zadania w Kartach Pracy.
            •    Uczestniczyły w zabawach dramowych, pantomimicznych, muzyczno – ruchowych, matematycznych itp. związanych z tematem projektu.
            •    Układały historyjki obrazkowe dotyczące poznanych baśni ,rozwiązywały zagadki o postaciach z różnych bajek oraz wykonały pacynki na palce do bajki „Trzy małe świnki” i odgrywały w parach scenki z bajki.
            •    Słuchały fragmentów ulubionych książek czytanych przez nauczyciela, a przyniesionych  z domu.
            •    Wirtualnie uczestniczyły w spotkaniu z aktorem Maciejem Stuhrem czytającym dzieciom „Książkę Bez Obrazków” B.J. Novaka.
            •    Poznały pojęcie „sensoryczna książka” oraz wykleiły jeden z sześciu wzorów materiałem jednego rodzaju (kulki ze styropianu, pomponiki z waty, makaron itp.) i wykonały w dwóch grupach prace plastyczno – techniczne „Książka sensoryczna”. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
            •    Dowiedziały się co to znaczy „szanować książki”.
            •     Dzieci wzięły udział w  konkursie wiedzy o książkach
            z wykorzystaniem zabaw  dramowych, matematycznych, językowych, ruchowych, muzycznych, plastycznych, relaksacyjnych itp. Ponadto dzieliły się wrażeniami na temat znajdujących się w kąciku projektowym przedmiotów, prac plastycznych i technicznych oraz dzieliły się zdobytą wiedzą, określały emocje i odczucia, które im towarzyszyły podczas realizacji projektu.
                  W realizację zespołowego projektu zaangażowane  były wszystkie dzieci – odkrywały i nazywały emocje, odczuwały satysfakcjonujące poczucie sprawstwa, współdziałały, respektowały zasady współpracy i zabawy w grupie, wyrażały swoje doświadczenia i odczucia używając artystycznych środków wyrazu.
                   „Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika należy wychować”. Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga im zrozumieć siebie i innych oraz wyrabia nawyk czytania. Nasze przedszkolaki codziennie o stałej porze (po obiedzie) zabierane są w niezwykły świat baśni i bajek. Jest to czas wyjątkowy nie tylko dla dzieci, ale i dla nauczycieli. Dzięki tym chwilom możemy się bliżej poznać, porozmawiać, pomyśleć. Staramy się także uświadamiać rodziców, jak ważne jest czytanie dzieciom od najmłodszych lat i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
                                                                                                    Joanna Wołoszyn