• Trzecioklasiści obchodzą rok Marii Konopnickiej

Dnia 14 marca 2022 roku w klasie trzeciej obchodzony był dzień poświęcony Marii Konopnickiej,  wielkiej polskiej poetki i pisarki dla dzieci. Odbywał się on pod hasłem ,,Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej’’.

Uczniowie klasy III poprzez prezentacje i animacje multimedialne poznali sylwetkę Marii Konopnickiej oraz jej twórczość literacką, ze szczególnym uwzględnieniem utworów dla dzieci.

Tego dnia odbył się również klasowy konkurs recytatorski wierszy Marii Konopnickiej, prezentowanych przez chętnych uczniów.

Zwieńczeniem pracy było wykonywanie prac plastycznych do wybranego wiersza poetki.

• „Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu”

8 marca, czyli Dzień Kobiet klasa IV i V świętowała poza murami szkoły. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w spektaklu „Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu”, wystawionym w Biłgorajskim Centrum Kultury w Biłgoraju. Przedstawienie na podstawie powieści Jeana-Jaquesa Sempe’go i Rene’a Goscinny’ego zostało przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Dziewczynki chłopcy mogli na chwilę przenieść się do barwnego świata tytułowego mikołajka i jego przyjaciół – Alcesta, Gotfryda i Jadwini.

Po spektaklu młodzież zwiedzała Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych, które nawiązuje do architektury, kultury i modelu społeczeństwa charakterystycznego dla rubieży południowo-wschodniej Polski z przełomu XIX i XX wieku. Uczniowie mogli oglądać budynki, które są wiernymi kopiami budynków albo istniejących  obecnie, albo odtworzonych na podstawie planów, czy zachowanych fotografii z innych miasteczek kresowych.

Ten pełen wrażeń dzień klasa IV i V zakończyła na wspólnym posiłku w miejscowej pizzerii.

• Projekt edukacyjny ,,Nie wszystko złoto co się świeci - ,,Cukierki’’ - klasa III

Projekt edukacyjny ,,Nie wszystko złoto co się świeci - ,,Cukierki’’ realizowany był przez uczniów klasy III od 2 do 10 marca 2022 roku w oparciu o bajkę Agnieszki Grzelak pt. ,,Cukierki’’.

Celem projektu było poznanie przez uczniów sposobów jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz zebranie informacji do kogo mogą zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Projekt realizowany był metodami aktywnymi, z zastosowaniem pracy metodą Word cafe i obejmował wzajemne uczenie się uczniów od siebie.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Poprzez udział w scenkach dramowych zapoznani zostali z podstawowymi informacjami na temat środków uzależniających i mechanizmem uzależnienia. Pracując w grupach projektowych ćwiczyli umiejętność odmawiania, poznawali swoje uczucia oraz sposoby jak dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Zdobyte wiadomości przedstawiali w postaci rysunków, opisów, plakatów i map mentalnych. Zaprezentowali je również w formie listu do rówieśników, w którym przekazali rady i wskazówki co robić w sytuacjach problemowych.

W końcowym etapie realizacji projektu przeprowadzona została jego ewaluacja z zastosowaniem ankiety oraz technik ewaluacyjnych: ,,Termometr’’ i ,,Kosz i walizeczka’’ . Przykładowe wnioski uczniów wynikające z realizacji projektu ilustrują poniższe zdjęcia.

Uważam, że uczniowie projekt zakończyli z satysfakcją i zadowoleniem. Wniósł on w ich życie dużo wartościowych umiejętności i wiadomości, z których mogą korzystać w codziennym życiu.

Opracowała: Maria Lewandowska

• POMOC DLA UKRAINY

W szkołach całej Polski trwają zbiórki darów dla mieszkańców Ukrainy ogarniętej wojną. Naszą szkoła również przystąpiła do tej akcji. Zbiórka w naszej szkole prowadzona była od 27.03.22-4.03.2022 r. Dzięki zaangażowaniu Rodziców uczniów naszej szkoły, ktorzy poświęcili swój czas i ogromny wysiłek w tę akcję, wszystkie zebrane dary przekazane zostały do UG Biłgoraj, skąd trafiały do potrzebujących w naszym regionie oraz na granicę. Zbierane dary, to przede wszystkim ciepłe koce, ubrania żywność, czy środki higieniczne.