• Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

29 września Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju zorganizował 43 edycję Powiatowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Uczeń naszej szkoły Michał Muzyka z klasy 2, zdobył wyróżnienie. Jego talent muzyczny rozświetlił tę wyjątkową chwilę, przynosząc dumę dla całej szkolnej  społeczności. Celem festiwalu była prezentacja i promocja polskiej piosenki dziecięcej i młodzieżowej oraz prezentacja dorobku artystycznego młodych wokalistów. Dzieci i młodzież rywalizowała w czterech kategoriach wiekowych: 6-10 lat, 11-13-lat, 14-16 lat oraz 17-20 lat.

Gratulacje dla Michałka za to wspaniałe osiągnięcie.

• Europejski Dzień Języków

26 września w całej Europie obchodzony jest Dzień Języków Obcych, którego celem jest promowanie nauki wszystkich języków, nie tylko angielskiego. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie kompetencji językowych. Władanie językami ułatwia znalezienie dobrej pracy, jak i otwiera nas samych na inne kultury i narodowości. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Uczniowie klas IV – VIII przygotowali prezentacje krajów europejskich, tj. Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Francja. Dzięki temu poznaliśmy język, atrakcje turystyczne, kulinaria oraz ciekawostki dotyczące tych państw. Była również okazja do degustacji tradycyjnych potraw tych państw. Przekonaliśmy się, że warto uczyć się języków obcych, gdyż świat jest piękny i warto go zwiedzać, a bez znajomości języków jest to bardzo trudne. Imprezę uświetniła swoim występem nasza absolwentka Weronika Flis.
              Organizator: E.Wrzyszcz

• DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września 2023 roku dzieci z grup przedszkolnych działających przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. M. Pasiaka w Soli celebrowały Dzień Przedszkolaka. Rozpoczął się on od przypomnienia zasad obowiązujących każdego członka społeczności przedszkolnej. Dzieci podejmowały tego dnia wiele działań sprawnościowych mających na celu udowodnienie, że zasługują na miano „ przedszkolaka ”. Pokonywały tor przeszkód, rzucały do celu, grały w grę terenową, malowały napompowane wcześniej przez siebie balony. Rozwiązywały też quiz na temat wiedzy o swoim przedszkolu, śpiewały hymn przedszkolaka, tańczyły i śpiewały piosenki  przedszkolne. W grupie „ Pszczół ” odbyło się też ślubowanie na „ STARSZAKA” . Dzieci powtarzały słowa przysięgi i potwierdzały swoją gotowość bycia „ starszakiem” wcześniej pomalowaną i odciśniętą na planszy dłonią. Na zakończenie wszyscy otrzymali odznaki i drobne słodkości. Zabawa była przednia, zwłaszcza, że dopisała pogoda.

• DZIEŃ KROPKI

15 września Zespół Szkoły i Przedszkola w Soli obchodził Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odkrywania swoich talentów i pasji. Tego dnia przez cały dzień towarzyszył nam motyw kropki: w ubraniach, zabawach, oraz w pracach plastycznych. Szukaliśmy kropek również w otaczających nas przedmiotach jak również w przyrodzie. Był to dzień wypełniony ciekawymi odkryciami i wspaniałą zabawą. Uczniowie klas I - III ubrani w kolorowe stroje w kropki tworzyli prace plastyczne, których motywem przewodnim była "kropka". Był to czas do rozmowy o talentach, umiejętnościach i pasjach.

• 30 Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2023

"Sprzątanie świata łączy ludzi" to hasło 30. Akcji Sprzątania Świata - Polska.  Jak ważne jest dbanie o środowisko uczymy w Naszej szkole od zawsze. Dziś wspólna akcja Sprzątania Świata  klas 1-4 pokazała jak wiele dobrego można zrobić gdy się tylko chce. Teren przy szkole, plac zabaw, droga do szkoły oraz wiele miejsc w Soli zostało pięknie posprzątanych. Dzieci w naszej szkole pokazują, że są gotowe dbać o naszą planetę. Duma i  zaangażowanie w jednym.

• "Nad Niemnem" - Narodowe Czytanie 2023

12 września 2023 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w im. M. Pasiak w Soli odbyła się ważna uroczystość – Narodowe Czytanie 2023. Spotkanie dotyczyło utworu „Nad Niemnem” - wybitnej polskiej powieściopisarki pozytywizmu Elizy Orzeszkowej. Uczniowie klas IV-VIII dowiedzieli się o genezie powstania utworu i faktach historycznych z nim związanych, takich jak powstanie styczniowe. Klasa 8 przygotowała fragmenty dzieła, które żywo zainteresowały obecnych na sali. W spotkaniu, oprócz uczniów, nauczycieli i Dyrektor szkoły, uczestniczyły Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli.

• Wyjazd klas VII i VIII na pokazy z fizyki

Pokazy z Fizyki za nami. 11 września wzięliśmy udział w 63 odsłonie tego wydarzenia i znaleźliśmy się wśród 20 tysięcy uczniów i nauczycieli odwiedzających Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W programie tegorocznych pokazów znalazły się doświadczenia i eksperymenty dotyczące czterech tematów:

• Fizyka latania;
              • Poprzez zabawę do praw fizyki;
              • Rezonanse;
              • Termodynamika.
            • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

Początek roku szkolnego to niezwykle podniosły dzień dla społeczności szkolnej. Inauguracja rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Soli. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie kontynuowano uroczystość. Nastąpiło wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu szkoły. Głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Kanar, która powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Biłgoraj pana Wiesława Różyńskiego oraz prezesa powiatowego oddziału ZNP pana Tomasza Paczosa, a także nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów. Wójt Gminy Biłgoraj przedstawił społeczności szkolnej nową panią Dyrektor i zapewnił, że pani Małgorzata Kanar na pewno sprosta wyzwaniom, jakie stawia przed nią prowadzenie szkoły w Soli. Pani dyrektor przedstawiła najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym, życząc uczniom sukcesów i zadowolenia z czerpania wiedzy. Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie rozeszli się do klas ze swoimi wychowawcami.

Wszystkim Uczniom życzymy sukcesów w nauce, radości i uśmiechu na co dzień.