• Aktualności

            • Lekcja w kinie „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”

                   Dnia 27 lutego 2023 r. uczniowie klas I – III odwiedzili Biłgorajskie Centrum Kultury, gdzie uczestniczyli w lekcji multimedialnej pod hasłem „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”. Lekcja była prowadzona przez zawodowego aktora, a przygotowana przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie.
                  Podczas lekcji dzieci dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane, odkryły, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać, przekonały się co łączy konturówkę z filmem animowanym, zobaczyły jak ożywić postać z bajki, odkryły jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane.
                    Po lekcji odbyła się projekcja filmu „Urwis”, który dostarczył wielu emocji i pokazał, że warto być dobrym nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt.

            • Klasy I-III i przedszkolaki w Biłgorajskim Centrum Kultury

               „Jak Rumcajs Cypiska uratował” to tytuł przedstawienia teatralnego jakie obejrzały dzieci z klas I – III oraz oddziału przedszkolnego 5-6-latków w Biłgorajskim Centrum Kultury w dniu 21 lutego 2023 r.​​​​​​

                  Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu zabrali widzów na ekscytującą wycieczkę w głąb Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska. Spektakl cechował wspaniały humor, niesamowite baśniowe postacie, gra świateł, efekty specjalne. Największe wrażenie na wszystkich zrobiła postać Pajęczycy poruszającej się na szczudłach.

                 Przedstawienie miało wiele wartości wychowawczych takich jak: dobroć, sprawiedliwość, niesienie pomocy innym, życie w harmonii z otaczającą przyrodą.

            • Wyjazd klasy VIII na inscenizację teatralną "Pan Tadeusz"

              „PAN TADEUSZ” - OBRAZY

              Jaki jest dzisiaj dla nas „Pan Tadeusz”? Czym w ogóle dla Polaków jest dzieło Adama Mickiewicza? Nad odpowiedzią na to pytanie, głowią się zarówno młodzi ludzie, którzy w szkołach podstawowych po raz pierwszy stykają się z tym dziełem, jak również dorośli chcący kolejny raz obcować z tym arcyciekawym utworem literackim. Uczniowie klasy 8 mieli możliwość obejrzenia inscenizacji teatralnej w wykonaniu twórców Narodowego Teatru Edukacji, którzy postawili sobie za cel ambitne zadanie, aby ukazać całe bogactwo gatunkowe utworu Adama Mickiewicza i w cyklu 12 scen – obrazów, przedstawić główne wątki dramaturgiczne składające się na to ponadczasowe arcydzieło.

              Odpowiedzią jest pewnie wielowymiarowość utworu, leżąca u podstaw sukcesu tego fenomenalnego dzieła. Bo czym jest „Pan Tadeusz” jako gatunek literacki? Zwyczajowo nazywany epopeją, bo ma wiele cech pozwalających zaklasyfikować go do utworów epickich. Już pierwsi czytelnicy, zachwycali się tym poematem, a Słowacki w liście do matki nazwał go epopeją narodową. Pogląd ten potwierdził Zygmunt Krasiński w słowach: „Żaden europejski naród nie ma takiej epopei.” Obydwaj twórcy wyrazili uznanie dla utworu, stawiając go obok najwybitniejszych dzieł epickich literatury.

              Jednakże romantyzm stworzył wiele nowych gatunków literackich, jak np. balladę czy powieść poetycką i były to gatunki synkretyczne, a więc łączące cechy liryki, epiki i dramatu, a „Pan Tadeusz” jest właśnie utworem synkretycznym, nowatorskim i zawierającym w sobie wiele więcej niż epopeja narodowa. Czytając zatem „Pana Tadeusza” możemy dopatrzeć się zarówno cech: klasycznego eposu (historia domu Horeszków, Soplicowo-Arkadia, baśniowe zakończenie) poematu historycznego (tło do walki narodowo-wyzwoleńczej, powstanie na Litwie, wojny napoleońskie, wspomnienia o rozbiorach, Targowicy, Konstytucji 3go Maja) powieści sensacyjno-przygodowej (historia życia Jacka Soplicy) komedii (humor słowny, humor postaci, sytuacyjny, np. spór Asesora z Rejentem, opowieść o Dowejce i Domejce, spotkanie w świątyni dumania, komedia omyłek – Tadeusz i Telimena, Hrabia i Zosia) romansu (Tadeusz i Zosia, Hrabia i Telimena, Ewa j Jacek) poematu opisowego (szczegółowe przedstawienie opisu postaci, przyrody, obyczajów. Samych gatunków roślin jest opisanych w „Panu Tadeuszu” ponad 90!)

              Adam Mickiewicz dokonał syntezy gatunków epickich i odmian gatunkowych. Liryzm miesza się z humorem, epicki porządek z dramatyczną tajemniczością i patosem.

              Jaki zatem jest ten „Pan Tadeusz”?

              Kłaniając się w pas po staropolsku zapraszamy do Soplicowa!

               

                

               

            • Jak świętowaliśmy Walentynki?

                  Mahatma Gandhi – indyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu powiedział: „Gdzie jest miłość, tam jest życie”. Zgodnie z tym przesłaniem nasza szkoła postanowiła świętować dzień zakochanych, który, choć przybył ze Stanów Zjednoczonych, na dobre „zadomowił się” w naszych polskich warunkach. Uczniowie przygotowali wcześniej serduszka-walentynki dla bliskich sercu osób, które dostarczyli 14 lutego członkowie samorządu uczniowskiego poprzez specjalnie „uruchomioną” w ten dzień pocztę walentynkową.

                   W tym dniu miało miejsce także rozstrzygnięcie konkursu walentynkowego, który polegał na wykonaniu kartki z okazji święta zakochanych i ułożeniu pięknych życzeń w języku polskim lub angielskim.
              Zwycięzcami konkursu w kategorii język polski zostali:
              1. Miejsce – Alicja Muzyka – kl. IV
              2. Lena Czyżo – kl. VII
              3. Nikola Pakosik – kl. VII
              Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Koper – kl. VI, Bartłomiej Kmieć – kl. V, Gabriela Kuranty – kl. VI,  Anna Lipiec – kl. VI, Kamila Rak – kl. IV.
              W kategorii język obcy zwyciężyli:
              1 miejsce – Kamila Rak – kl. IV
              2. miejsce – Emilia Stós – kl. VII
              3. miejsce – Miłosz Michałuszko – kl. V
              Wyróżniono także prace następujących uczniów: Wojciech Koper – kl. VI, Lena Czyżo – kl. VII, Diana Łukasik – kl. IV
                    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wszystkie prace walentynkowe!

            • Konkurs plastyczny „Bezpieczne zabawy zimowe”

              W trosce o bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i lodzie dla uczniów klas młodszych został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Bezpieczne zabawy zimowe”. Prace konkursowe zostały wykonane w czasie zajęć z edukacji plastycznej techniką: kredki pastele. Podsumowanie konkursu odbyło się 15 lutego 2023 roku. Podczas apelu, w którym uczestniczyły klasy I – III, dyrektor szkoły p. Jolanta Piekarczyk wręczyła laureatom dyplomy i nagrody.
              Wyniki konkursu:
              I miejsce Anna Dzido – klasa III
              II miejsce Natalia Makuła, Estera Welc – klasa III
              III miejsce Michał Grabias – klasa I, Sebastian Pakosik – klasa II, Kuba Kotulski – klasa III
              Wyróżnienia: Jagoda Okoń – klasa II, Zuzanna Zygmunt – klasa II,
              Gabriela Przytuła – klasa I, Alicja Mierzwa – klasa III
              Głównym celem konkursu było promowanie bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych, a także propagowanie aktywnego trybu życia i wypoczynku oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych.

            • Dzień Bezpiecznego Internetu

              Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach informatyki przypominali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, wykonywali prezentacje, plakaty, lapbooki oraz oglądali filmy edukacyjne. Dzieci z klasy II pracując w grupach zastanawiały się jakie są zalety korzystania z Internetu, a jakie zagrożenia. Następnie obejrzały cykl krótkich filmów edukacyjnych z serii „Sieciaki” przedstawiających w ciekawy sposób zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykonały też odznaki „Jestem bezpieczny w SIECI”.

      • Kontakty

        • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
        • (+84) 687 01 25
        • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland