• „Wszystkie śmieci są nasze”

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna 29 edycja AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie klas II i III postanowili przyłączyć się do akcji. Zaopatrzeni w gumowe rękawice i worki na śmieci wyruszyli, aby posprzątać najbliższe otoczenie szkoły. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zbierały porzucone śmieci, głównie plastikowe odpady. Stan naszego środowiska zależy od nas. Decydują o nim nasze codzienne zachowania.
              Pamiętajmy – WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!

• Europejski Dzień Języków Obcych

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku uczniowie mieli okazję do sprawdzenia swoich sił w stacjach dydaktycznych, każda z nich wymagała od uczestników wykonania pewnego językowego zadania. Uczniowie poznali bliżej kraje z obszaru niemieckojęzycznego: Austrię, Niemcy , Szwajcarię i Liechtenstein. W grupach sporządzili prezentacje multimedialne oraz plakaty wybranych państw i zaprezentowali je swoim koleżankom i kolegom. Zadanie to pozwoliło im na szersze poznanie tradycji oraz kultury kraju, którego języka się uczą.

• POMAGAMY

We wrześniu w naszej szkole odbyła się charytatywna zbiórka odzieży oraz przyborów szkolnych dla naszych Kolegów i Koleżanek z Ukrainy. Akcję zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu. Nasza społeczność szkolna aktywnie włączyła się w pomoc. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

• Klasyka poezji według uczniów klasy V

Interpretacja poezji zazwyczaj sprawia trudności uczniom – zwłaszcza w młodszych klasach szkoły podstawowej.  A jeżeli do tego dochodzą pojęcia takie jak środki stylistyczne, obrazy poetyckie, czy myśl przewodnia utworu, dzieci tracą chęci i zapał do poznawania liryki. Dlatego z pomocą przychodzi metoda przenoszenia tekstu wiersza na obraz. Uczniowie klasy V przed omawianiem tekstu wykonywali rysunki do tekstu Czesława Miłosza „Przypowieść o maku”. Oto efekty ich pracy:

• Wyjazd do Lublina na pokazy chemiczne

W dniu 19 września uczniowie naszej szkoły z klas VII oraz VIII wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Lublina na UMCS, gdzie na Wydziale Chemii mieli okazję obejrzeć niezwykle ciekawe doświadczenia. Celem wyjazdu było zapoznanie się z nietypowymi eksperymentami, trudnymi lub niemożliwymi do wykonania w warunkach szkolnych. Pokazy prowadzone były przez pracowników naukowych wydziału chemii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawe doświadczenia, między innymi takie, których nie można przeprowadzić w szkolnej pracowni chemicznej. Pokazy wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie, zwłaszcza te, podczas których używany był ciekły azot i oczywiście najgłośniejsze, czyli wybuchy. Kilkoro z naszych uczniów miało możliwość uczestniczyć w doświadczeniach.

Druga część wycieczki obejmowała posiłek w Lublin Plaza. Potem udaliśmy się do kina Cinema City, aby uczestniczyć w projekcji filmu „Zołza”. Jak możemy przeczytać w materiałach prasowych "Zołzy" w reżyserii Tomasza Koneckiego, główna bohaterka Anna Sobańska to kobieta sukcesu, której dotychczasowy bilans życiowy przedstawia się następująco: 1 mąż, 2 dzieci, 36 statuetek, 40 milionów widzów. Liczba osób, które nie widziały jej twórczości filmowej być może 2 lub 3. Liczba bohaterów, których wymyśliła: 186. Liczba dotychczasowych porażek w życiu osobistym i zawodowym: 0 (przynajmniej tak jej się wydaje). Nadchodzące załamania nerwowe: 1. Anna to kobieta sukcesu i… niekwestionowana zołza.

Podczas wycieczki uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale również wzbogacili swoją wiedzę chemiczną, a zdobyte doświadczenia będą mieli okazję wykorzystywać na lekcjach chemii. Organizatorem wycieczki był nauczyciel chemii, pani Małgorzata Blicharz.

• NARODOWE CZYTANIE 2022

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W naszej szkole akcja przeprowadzona została w piątek 2.09.2022r. Przedstawiciele klas IV-VIII czytali wybrane przez siebie utwory.