• Święto Konstytucji 3 Maja

Dnia 29 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas: zerówki, piątej, siódmej oraz ósmej podopieką nauczycieli: Beaty Świerczyńskiej, Jolanty Kurzyńskiej i Leszka Pintala przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
              Na zakończenie apelu zostały wręczone nagrody uczniom klas II – VIII, którzy prawidłowo rozwiązali test
              dotyczący historii Konstytucji 3 Maja.

• 41 Mały Konkurs Recytatorski

Dnia 27 kwietnia 2022r. w miejscowości Nadrzecze odbyły się gminne eliminacje 41 Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy drugiej Patrycja Kuranty. Patrycja zaprezentowała wiersz Marii Konopnickiej „Sposób na laleczkę”. Dziewczynka zmierzyła się dzielnie z ogromną konkurencją i dobrze poradziła sobie z tematem konkursu. Choć nie zdobyła czołowego miejsca to jednak  ma dużą satysfakcję z udziału w konkursie. Patrycję na miejscu wspierał tata, a wszyscy koledzy w klasie wraz z wychowawczynią  trzymali za nią kciuki. Za udział w  konkursie Patrycja przywiozła upominek w postaci książki i dyplom. Być może za rok ponownie spróbuje raz jeszcze zmierzyć się z piękną sztuką recytacji.

• KIERMASZ WIELKANOCNY

11 i 12 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się tradycyjnie kiermasz wielkanocny przygotowany przez uczniów samorządu szkolnego, opiekunów i rodziców. Jego celem była integracja społeczności lokalnej i szkolnej, prezentacja osiągnięć uczniów.  W  głównym korytarzu znalazły  się  stoiska  z  mocą ozdób świątecznych. Można było zobaczyć oraz zakupić przepiękne świąteczne dekoracje: pisanki, zajączki, koszyczki, stroiki i wiele innych. Wszystkie prace wykonane były własnoręcznie  przez uczniów szkoły. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Na stoiskach znalazły się także pyszne ciasta przyniesione przez rodziców naszych uczniów. Dziękujemy bardzo wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz pracownikom naszej szkoły za pomoc i zaangażowanie podczas kiermaszu. Tym, którzy odwiedzili nasz kiermasz serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny.

• SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Szkolny Konkurs Recytatorski wierszy Marii Konopnickiej

Dnia 5 kwietnia 2022 roku podczas apelu klas I-III został podsumowany Szkolny Konkurs Recytatorski wierszy Marii Konopnickiej. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji i ustanowienia przez Sejm RP Marii Konopnickiej jednym z Patronów Roku 2022. Recytacja wierszy odbywała się na poziomie klas. W każdej klasie przyznano trzy nagrody rzeczowe.

Laureaci konkursu:

Kategoria: klasa pierwsza

I miejsce: Wojciech Czyżo

II miejsce: Sebastian Pakosik

III miejsce: Jagoda Okoń

Kategoria: klasa druga

I miejsce: Patrycja Kuranty

II miejsce: Alicja Mierzwa

III miejsce: Michał Świeca

Kategoria: klasa trzecia

I miejsce: Aleksandra Klucha

II miejsce: Alicja Muzyka

III miejsce: Kamila Rak

• MALUJEMY PISANKI

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany z tradycją malowania pisanek. Malowane jajko - pisanka jest jednym z głównych symboli Świąt Wielkanocnych. Okazją do poznania tej tradycji był wyjazd uczniów klasy II dnia 4 kwietnia 2022r. na XVI Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek do Tarnogrodu.  Uczniowie pracowali  w dwóch grupach pod kierunkiem twórców ludowych poznając od podstaw tradycyjną technikę malowania pisanek woskiem oraz nowoczesną technikę malowania jaj akrylem. Warsztaty były dla dzieci wyjątkowym wydarzeniem.  Wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą. Po skończonych zajęciach wszyscy uczestnicy zabrali własnoręcznie wykonane pisanki do domu.

Dodatkową atrakcją podczas pobytu w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury był wykład i  prezentacja multimedialna przedstawiona przez panią etnograf z Przeworska na temat niezwykłego i zapomnianego w Polsce, lecz szeroko praktykowanego na Podkarpaciu zwyczaju wielkanocnego tzw turków - strażników pełniących wartę przy grobie Chrystusa.  Dzieci dowiedziały się, że  w Wielką Niedzielę w rejonie przeworskim odbywa się defilada (często z orkiestrą dętą), połączona z pokazem musztry. Turki przybierają wtedy mundury i czapki ozdobione biało - czerwonymi szarfami, pomponami, pawimi piórami lub kwiatami. Po uroczystym przemarszu uczestnicy defilady obchodzą wszystkie domostwa i składają gospodarzom wielkanocne życzenia. Ta lekcja była dla wszystkich bardzo pouczająca i  atrakcyjna.