• Aktualności

            • Spotkanie prewencyjne z funkcjonariuszką policji

              ,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania prewencyjnego przeprowadzonego przez funkcjonariuszkę Komendy Policji w Biłgoraju. Spotkanie miało miejsce 26 października 2022r. w naszej szkole.

                  Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie  klas  IV-VIII.

                 Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.

            • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

                  W piątek 21 października 2022 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na Ucznia Klasy Pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne i granie na instrumentach Orffa. Zapewniali także, że są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Soli. W czasie uroczystości odbyło się również ślubowanie nowego pocztu sztandarowego uczniów z klasy siódmej i wspólne odśpiewanie hymnu szkoły. Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje, książki. Nie zabrakło też upominków od rodziców. Wspaniała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

            • Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”

                       Nasza szkoła przystąpiła do   projektu  „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” . Projekt ma charakter ogólnopolski i  jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

                   Nasza szkoła  otrzymała  nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą:

              książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców
              i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet

                  Uroczyste wręczenie Wyprawki  czytelniczej uczniom klasy pierwszej  nastąpiło podczas Pasowania na ucznia 21.10.2022 r.

            • Konkurs plastyczny „Nasz Patron”

              12 października obchodzony był w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji zorganizowany został konkurs plastyczny dla klas I – III pod hasłem „Nasz Patron”. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie klas młodszych wykonując portret patrona szkoły p. Mieczysława Pasiaka różnymi technikami: klasa I – kredki ołówkowe, klasa II – kredki pastele, klasa III – farby plakatowe.
              Podsumowanie konkursu odbyło się na apelu, podczas którego zwycięzcom zostały wręczone dyplomy i nagrody.
              Wyniki konkursu:
              I miejsce Dominik Wilkos – klasa I
              II miejsce Kacper Paluch – klasa II, Michalina Dziduch – klasa I
              III miejsce Patrycja Kuranty – klasa III
              Wyróżnienia: Michał Grabias – klasa I, Sebastian Pakosik – klasa II, Estera Welc – klasa III

            • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

              7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie wykonywali plakaty, prezentacje oraz pisali test ze znajomości tabliczki mnożenia. Asystenci, wybrani spośród uczniów klasy 8, przeprowadzali krótkie sprawdziany tabliczki mnożenia również wśród nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Każdy z uczestników, który bezbłędnie odpowiedział lub napisał test otrzyma certyfikat eksperta tabliczki mnożenia. 

            • Jesienna wycieczka klasy IV

                  Jesień sprzyja wyjazdom, szczególnie gdy jest piękna, słoneczna i ciepła. W takim właśnie dniu klasa IV wraz z wychowawcą i rodzicami pojechała do ośrodka niedaleko Biszczy. „Kraina nad Tanwią” to raj dla miłośników zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu. 7 października okazał się doskonały do szaleństw wśród jesiennych liści. Dzieci poznawały tajemnice przyrody, rywalizowały w czasie gier zespołowych i indywidualnych. Dobrze czasem opuścić szkolne mury i spojrzeć na koleżanki i kolegów z innej perspektywy.

            • Na wycieczkę do Biłgoraja

                     6 października klasa II i III wyjechała do Biłgoraja, aby poznać najcenniejsze zabytki miasta. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W salach muzeum obejrzeliśmy ciekawe wystawy, między innymi: „Prahistoria i średniowiecze w regionie biłgorajskim”, „Wrześniowe militaria”, „Jak to ze lnem było, czyli jak to ubrania na polu rosły”, „Kręciołki”. Po wyjściu z muzeum pieszo wyruszyliśmy w okolice targowiska, gdzie usytuowany jest Zespół Młyński z XIX w. W starym spichlerzu obejrzeliśmy sprzęty, które służyły ludziom do codziennego użytku i pracy w gospodarstwie. Następnie spacerkiem przez Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych dotarliśmy do skansenu Zagrody Sitarskiej. Tu zobaczyliśmy, jak wyglądał dawny dom biłgorajskich sitarzy, jak również zabudowania gospodarskie z mnóstwem sprzętów i narzędzi. W pracowni sitarza obejrzeliśmy duży warsztat do tkania siatek z włosia końskiego. Utkane siatki i gotowe sita różnej wielkości leżały spakowane, jakby za chwilę gospodarz miał wyruszyć w daleką drogę, aby je sprzedać. Z warsztatu weszliśmy do izby mieszkalnej, w której znajdowały  się drewniane, rzeźbione meble, kredens, stół, ławy, skrzynia na ubrania i metalowe łóżko z dużą ilością haftowanych poduszek. Bardzo podobały nam się obrazy powieszone wysoko przy suficie, lampy naftowe i ozdobne przedmioty. Nie zabrakło w zagrodzie naszego folkloru. Strój biłgorajski ozdobiony regionalnym haftem przykuł również naszą uwagę. Z zainteresowaniem słuchaliśmy  opowieści m.in. o tym, jaka dusza jest w starym żelazku oraz co świadczyło o zamożności mieszkańców Biłgoraja.

                   Wyjazd do pobliskiego Biłgoraja był bardzo pouczający i wartościowy, przybliżył uczniom tradycję i kulturę  naszego regionu.

            • Co ciekawego działo się w BCK w Biłgoraju?

              ​​​​​​     Co roku Narodowy Teatra Edukacji im. Adama Mickiewicza przygotowuje dla dzieci i młodzieży spektakle teatralne. Uczniowie z naszej szkoły z przyjemnością je oglądają. 5 października klasa IV uczestniczyła w takim wydarzeniu. Spektakl „W krainie mitów” w zabawnej formie przypomniał najpopularniejsze mity greckie. Wrażeń było mnóstwo! Niektórzy twierdzili, że nawet się bali w trakcie występu…  Czekamy na dalsze przestawienia. Na pewno chętnie je zobaczymy.

            • Wyjazd klasy 7 na spektakl pt." Samotni w tłumie"

              4 października klasa 7 obejrzała w BCK-u spektakl Narodowego Teatru Edukacji poruszający ważne i aktualne problemy współczesności, mówiący o pułapkach cywilizacji XXI w. Lawinowy rozwój techniki, coraz szybsze tempo życia, zmuszają nas do ucieczki w świat wirtualny. Zachowując bezpieczną anonimowość, nie ponosimy ryzyka spotkania się twarzą w twarz z drugim człowiekiem, tym samym pozbawiamy się umiejętności nawiązywania bezpośrednich kontaktów. Normą stało się zawieranie znajomości przez Internet, rozmowy za pomocą klawiatury, sms-y, zakupy przez telefon, rezerwacja biletów on-line itp. O tych wszystkich pułapkach współczesności, opowiada ten spektakl. W scenariuszu zauważamy również powszechne zjawisko eurosierot, braku porozumienia, kompletnej izolacji oraz konfliktów pokoleniowych. Pokazany jest różny stosunek młodych ludzi do starszych - od braku szacunku, po chęć zrozumienia i niesienia pomocy oraz temat szczególnie odczuwany w dzisiejszych czasach - samotność. Tu zderzamy się ze sprawami najważniejszymi, zarówno najpiękniejszymi, jak i najtrudniejszymi. Przed samotnością uciekamy, bronimy się, a przecież każdy z nas odczuł ją nieraz. Choć hartuje i uczy, częściej okazuje się życiowym dramatem. To jeden z wyznaczników ludzkiej egzystencji. Bohaterami ,,Samotnych w tłumie” są ludzie z różnych środowisk, z różnym bagażem życiowym, żyjący w jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różna tez jest ich samotność. Kaśka-dziewczyna zamknięta w sobie, w autystycznej odrębności, lubiąca samotność, nadwrażliwa. Krzysiek-haker, młody geniusz komputerowy, inteligentny, szczęśliwy w swoim wirtualnym świecie. Sylwia-przebojowa i bezkompromisowa, powierzchownie podchodząca do życia. Lukas-chłopak traktujący życie konsumpcyjnie, korzystający z możliwości, jakie daje mu postęp techniczny. Platon-bezdomny, starszy człowiek, z pozoru włóczęga, który z niezrozumiałych powodów wraca w jedno i to samo miejsce. W przebiegu dramaturgicznym spektaklu okaże się, jak zaskakująco splatają się ze sobą te tak odrębne życiorysy. Czy tylko przypadek sprawia, że wzajemna obecność ma znaczący wpływ na ich dalsze losy? Czy są gotowi je zmienić? Poddajemy refleksji podstawowe i ponadczasowe wartości: miłość, przyjaźń, odpowiedzialność i nadzieję. 

               

      • Kontakty

        • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
        • (+84) 687 01 25
        • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland