• Aktualności

            • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

                   24 i 25 listopada przedszkolaki z naszej szkoły bawiły się świętując Dzień Pluszowego Misia - ulubionej, czesto pierwszej zabawki wielu maluchów. Grupowo i indywidualnie wykonały postacie misia według własnego pomysłu różnymi technikami plastyczno-technicznymi wykazując się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Część z nich przygotowała też prace na konkurs organizowany przez bibliotekę gminną. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, która przybliżyła im genezę i historię pluszowego misia. Dowiedziały się dlaczego to właśnie miś stał się tak ważną fikcyjną postacią, która zasłużyła na swoje święto. W rytmie piosenek o misiu bawiły się z przyniesionymi tego dnia z domu pluszowymi "przyjaciółmi". Podsumowaniem i zarazem pamiątką wspaniałej całodniowej zabawy była sesja zdjęciowa na tle dekoracji przygotowanej przez mamę jednej z dziewczynek z grupy "Starszaki", za co serdecznie dziękujemy.

            • WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

              24.11.2022 r. w bibliotece szkolnej odbyły się wróżby andrzejkowe. We "Wróżbach, za batonik" uczestniczyli uczniowie klas I-III SP. Każdy mógł się dowiedzieć co czeka go dobrego w przyszłości.Wejściówką na wróżby były batoniki. Zebrane słodkości zbierane były w ramach akcji Pomóż Dzieciom przetrwać zimę, do której już od lat włącza się nasza szkoła. Przed świętami zebrane dary przekazane zostaną do Fundacji Krzyk w Biłgoraju, która ofiaruje je potrzebującym z okolic Biłgoraja .

            • „Show and tell”, czyli czego możemy się nauczyć od Amerykanów?

                 „Show and tell” to powszechne dla wszystkich etapów edukacji zajęcia polegające na tym, że dziecko przynosi jakiś przedmiot i opowiada o nim. Są to przedmioty, które z różnych względów grają szczególnie ważną rolę w życiu dziecka, zabawki, pamiątki, zwierzęta, lub przedmioty związane z uprawianym hobby. Uczeń opowiada przed całą grupą, i z jednej strony uczy się mówić zaciekawiając słuchaczy, a z drugiej pozbywa się tremy i zdobywa umiejętność przemawiania przed szerszym gremium. To również szansa, aby podzielić się swoimi zainteresowaniami, lub hobby. Są to umiejętności jakich często brakuje nie tylko polskim uczniom, ale również dorosłym. W ostatnich latach „Show and tell” wykorzystywane jest również przez wiele zachodnich firm jako narzędzie integrujące, budujące wzajemne zaufanie i zmuszające zespół pracowniczy do większej kreatywności.

                 W dniu 25 listopada podczas takiego właśnie „Show and tell” uczniowie klas VIII mieli okazję zaprezentować swoje ulubione przedmioty i zwierzaki doskonaląc jednocześnie swoje umiejętności językowe, jako że nasze szkolne „Show and tell” odbyło się w języku angielskim. Ósmoklasiści prezentowali swoje przedmioty (choć nie obyło się bez zwierząt) przed uczniami klasy VI i VII.

                  Tego samego dnia uczniowie wszystkich klas mieli okazję poznać zabawę w Travelling Stones (Podróżujące Kamyczki) i pobawić się w szukanie ukrytych na terenie szkoły wędrujących kamyków.

            • SPACER BADAWCZY UCZNIÓW KLASY 7 W CENTRUM SPOTKANIA KULTUR W LUBLINIE

              21 listopada uczniowie klasy 7 wzięli udział w spacerze badawczym w ramach projektu "Jesteśmy młodzi-o kulturę nam chodzi". Młodzież badała przestrzeń w Centrum Spotkania Kultur. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to jedna z ważniejszych instytucji kultury, oddana do użytku pod koniec 2015 roku. Historia jej powstania sięga lat 60 XX wieku, kiedy to Kazimierz Braun, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy, wyszedł z pomysłem stworzenia nowego, przestronnego teatru. Budowa obiektu ruszyła 25 lipca 1974 roku. Szybko okazało się, że zgromadzono niewystarczające środki na realizację ambitnego projektu i prace wstrzymano. Planowany teatr nazwano wtedy Teatrem w Budowie. Prace nad nowym gmachem Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, mającym pomieścić salę teatralną, galerię sztuki, bibliotekę, sale konferencyjne, restauracje i ogrody, rozpoczęto dopiero w 2012 roku. Budowa obiektu trwała 3 kolejne lata. Otwarcie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie uświetniło widowisko multimedialne "Upadek Muru Lubelskiego" i odsłonięcie tablicy z nazwą Placu Teatralnego. Młodzi badacze odkrywali różne aspekty przestrzeni, w której się znaleźli. Oceniali ją ze swojej perspektywy pod kątem rozwiązań architektonicznych, zagospodarowania przestrzeni. A to wszystko w przyjaznej atmosferze i zaangażowaniu uczestników dzięki kompetencjom prowadzących pań. Dziękujemy bardzo za nowe doświadczenie.

            • WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W NOWEJ DĘBIE

              18 listopada 2022 roku uczniowie klasy I Zespołu Szkoły Podstawowej i przedszkola w Soli wraz z wychowawczynią pojechali na wycieczkę do Fabryki i Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika dzieci obejrzały ekspozycje wszystkich bombek, zapoznały się z procesem ich powstawania począwszy od szklanej rurki, aż do gotowego produktu, a także ich kolorowania i ozdabiania. Ogromną atrakcją dla wszystkich był udział w warsztatach, podczas których mogli ozdabiać  bombki według własnego pomysłu. Wszystkich zwiedzających zachwyciły choinki udekorowane w stylu amerykańskim, wiktoriańskim, norweskim, francuskim i staropolskim oraz kolekcje tradycyjnych i unikatowych bombek zgromadzonych w gablotach. Uczestnicy wycieczki zostali obdarowani bombką z własnym imieniem, a także tą zdobioną w czasie warsztatów. Niektórzy zaopatrzyli się w sklepie w przepiękne, kolorowe cudeńka na choinkę. Wizyta w Fabryce Bombek Choinkowych, wśród przepięknych dekoracji i iluminacji, wprowadziła wszystkich w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

            • „KOMÓRKA 3D”- projekt klasy V

              Każdy żywy organizm, także nasz, jest zbudowany z komórek. Mimo to pojęcie komórki jest dosyć abstrakcyjne. Nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć, chyba że uda nam się skorzystać z mikroskopu lub schematu. Komórka 3D – to temat projektu edukacyjnego klasy piątej. Uczniowie podzieleni na cztery grupy wykonali przestrzenne modele komórek: roślinnej, zwierzęcej, grzybowej i bakteryjnej. Technika i materiał wykonania były dowolne. Dzieci wykazały się duża inwencją twórczą. Projekt był doskonalą okazją do utrwalenia wiadomości o budowie komórkowej organizmów. Modele okazały się bardzo ciekawą pomocą dydaktyczną, która idealnie nadaje się do demonstracji podczas zajęć biologii. Jestem przekonana, że wykonane eksponaty pomogą wszystkim zrozumieć i zapamiętać jej budowę. Jakie uzyskaliśmy efekty? Zobaczcie sami!

            • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

              11 listopada to święto szczególne dla nas Polaków. W tym dniu wspominamy wszystkich, którzy walczyli o wolność ojczyzny, często oddając za nią swoje życie. Historia narodu polskiego jest jedną z najsmutniejszych i najtragiczniejszych w Europie. Byliśmy w niej mocarstwem, ale zniknęliśmy na długie 123 lata niewoli. Odnosiliśmy wspaniałe zwycięstwa, ale znamy też gorzki smak porażek, emigracji politycznych i prześladowań. Ten dzień jest symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność i zwycięstwa.

              Z tej okazji w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasy I-IV oraz dziewczęta z klasy VI. Młodzież uczestniczyła także we mszy za ojczyznę w kościele parafialnym w Soli i złożyła kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. By oddać hołd walczącym o wolność ojczyzny, uczniowie posprzątali wcześniej groby żołnierzy znajdujące się na cmentarzu parafialnym i zapalili na nich znicze.

              To święto powinno uczyć nas miłości do Ojczyzny i odpowiedzialności za kraj naszych ojców. Przypominać, że jesteśmy Polakami i powinniśmy zachować naszą polskość w zjednoczonej Europie. Mamy nadzieję, że tak właśnie jest.

            • LISTOPADOWA WYCIECZKA KLASY III

              Listopad jest miesiącem zadumy, pamięci o zmarłych i pamięci narodowej. W dniu 9 listopada przy sprzyjającej pogodzie uczniowie klasy III wraz z opiekunami odwiedzili miejsca pamięci narodowej w naszej miejscowości. Pierwsze kroki skierowali pod pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. W rozmowie z wychowawcą uczniowie przypomnieli postać i zasługi wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego i zapalili znicz przed tablicą pamiątkową. W dalszy spacer udali się na miejscowy cmentarz, aby zapalić znicze i oddać hołd poległym żołnierzom, którzy zginęli w walce pod Banachami zaraz na początku kampanii wrześniowej. Szczególnym miejscem odwiedzin był też grób patrona naszej szkoły Mieczysława Pasiaka. Tutaj również uczniowie w ciszy i skupieniu zmówili modlitwę i zapalili światło. Była to ważna dla dzieci lekcja wychowania patriotycznego i obywatelskiego, która zostanie w pamięci na długo.

            • WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ „BOJARY”

                       Korzystając z pięknej, jesiennej  pogody  w dniu 3 listopada  klasa pierwsza wraz z wychowawcą pojechała na wycieczkę do Szkółki Leśnej „Bojary”.  Po dotarciu na miejsce powitali nas bardzo serdecznie pan Nadleśniczy Andrzej Borowiec wraz z pracownikami Nadleśnictwa Biłgoraj  p. Syliwią Nizio, p. Kamilem Rapą, p. Marią Garbacz, którzy byli naszymi przewodnikami i poprowadzili zajęcia w terenie z edukacji przyrodniczo-leśnej. Celem wycieczki było poznanie pracy leśnika, oraz wzbogacenie wiedzy na temat zwierząt, grzybów i różnorodności gatunków drzew występujących w polskich lasach. Wytłumaczono  zasady bezpieczeństwa i zachowywania się w lesie, po co i w jaki sposób sadzi się las. Dzieci miały też okazję obejrzeć  samochód  patrolowo-gaśniczy, czyli pojazd „szybkiego reagowania do zadań specjalnych”, służący do samodzielnego gaszenia pożarów lasu, gdy ogień jest jeszcze niewielki, szczególnie pożarów runa lasu, nieużytków, czy obszarów rolniczych sąsiadujących z lasami. Pierwszaki także mogły sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew oraz odgadywania zagadek. Spacerując po ścieżce edukacyjnej dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając roślin. Zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to: szyszki, żołędzie, kolorowe liście, a nawet grzyby. Po fascynującym spacerze, naszych  miłośników przyrody czekała niespodzianka – ognisko i pieczone kiełbaski. Pobyt w Szkółce Leśnej wzbogacił wiedzę dzieci o lesie, leśnictwie i ochronie przyrody. Pełne wiedzy i niezapomnianych wrażeń z „leśnymi darami”  wróciły do szkoły. Składamy serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Biłgoraj  za mile spędzony czas, połączony z edukacją i wszystkie niespodzianki – upominki.

            • Światowy Dzień Zwierząt

              5 października był w naszej szkole niezwykły. Obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. 4 października otwiera Światowy Tydzień Zwierząt, który kończy się 10 października. Ponadto warto pamiętać, iż cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, nie tylko tych domowych. Idea wspomnianych obchodów, została zapoczątkowana na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swój dzień. Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie i uświadomienie, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania, a poza tym mają za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachować wobec naszych mniejszych przyjaciół. Z okazji Dnia Zwierząt naszą szkołę odwiedziła Mila – Special Vero Bonjur – rasy Susex Spaniel, która szybko zdobyła serca wszystkich uczniów. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jak należy o zwierzęta dbać, pielęgnować i karmić, kogo poinformować w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia i jak postąpić w przypadku potrącenia zwierzęcia. Została też zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt, która została przekazana wolontariuszom z Biłgorajskiego Azylu, którzy na co dzień zajmują się zwierzętami potrzebującymi pomocy. Rodzicom i dzieciom, którzy włączyli się do akcji na rzecz pomocy zwierzętom serdecznie dziękujemy.

      • Kontakty

        • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
        • (+84) 687 01 25
        • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland