• Aktualności

            • Klasa II się bawi

                   25.01.2022r. w klasie II odbył się długo wyczekiwany przez dzieci karnawałowy „Bal Przebierańców”. Wspólna i dobra zabawa przyniosła wszystkim wiele radości, co było głównym celem tego balu. Uczniowie zaprezentowali się tradycyjnie w kolorowych przebraniach. Podczas zabawy można było podziwiać piękne stroje: wróżek, księżniczek, motylków, kotków, rycerzy, strażaków, policjantów, Spider-Manów i żołnierzy - komandosów. Dzieci świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w zabawach, tj.: „Brakujące krzesło”, „Taniec z kartkami”, „Podaj dalej”.  Było głośno, było radośnie…  Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcia. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

            • Zabawa karnawałowa w klasie I

              Karnawał to okazja do organizowania zabaw i balów. We wtorek 25 stycznia 2022 r. uczniowie klasy I uczestniczyli w klasowej zabawie karnawałowej. Wszystkie dzieci bawiły się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Podczas trwania zabawy odbyły się również zabawy taneczne, które dały dzieciom wiele radości. Zabawę umilił słodki poczęstunek. ​​​​​​​

            • Dzień Babci i Dziadka

              21 stycznia 2022 roku dzieci z grup przedszkolnych 3-4-5-latków i 6-latków przygotowały krótki program z okazji Dnia Babci i Dziadka. Piosenki wiersze i taniec oraz własnoręcznie zrobione upominki były dedykowane wszystkim babciom i dziadkom za ich miłośc, troskę i za to, że SĄ.

            • Projekt edukacyjny „ Nasze ulubione zwierzęta domowe” klasa II

                  Projekt edukacyjny „Nasze ulubione zwierzęta domowe”  realizowany był przez uczniów klasy II od 13 do 17 grudnia 2021 roku. Praca nad projektem przebiegała  w 3- 4 osobowych grupach. Głównym celem projektu było  poszerzanie wiedzy uczniów na temat zwierząt domowych oraz prawidłowej opieki nad nimi, jak również kształtowanie właściwej postawy w kontakcie z nieznajomymi zwierzętami. Realizacja poszczególnych zadań projektu obejmowała: zbieranie z różnych źródeł informacyjnych: Internetu, albumów, atlasów tematycznych, czasopism zdjęć, obrazków i wiadomości na temat zwierząt domowych oraz właściwej opieki nad nimi, ustne opisywanie swoich własnych zwierzątek wg ustalonego planu. W oparciu o zgromadzone materiały, uczniowie pod okiem nauczyciela wykonywali albumy „Nasze ulubione zwierzęta domowe”, zawierające zdjęcia i opisy zwierząt domowych, ciekawostki o świecie zwierząt, itp. Grupy projektowe formułowały zasady prawidłowego zachowania się w kontakcie z nieznajomymi zwierzętami, a w szczególności w razie ataku psa. Odbyła się również praktyczna nauka przyjmowania bezpiecznej pozycji „żółwika” i „drzewa” na podstawie filmu i pokazu nauczyciela.

                  Udział w projekcie przyczynił się nie tylko do poszerzenia wiedzy o zwierzętach domowych, ale wzmocnił również umiejętności posługiwania się różnymi źródłami informacji, a także uświadomił uczniom, jakich zasad należy przestrzegać w kontaktach z nieznajomym psem.

            • Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

              16 grudnia 2021 r. dzieci z klas I i II brały udział w wycieczce do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

              Wycieczka miała na celu poznanie procesu powstawania ozdób choinkowych.

                 Pod opieką przewodnika uczestnicy wycieczki obejrzeli stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, a także podziwiali setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób.

                Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki dzieci poznały tajniki oraz etapy powstawania bombek choinkowych. 

                 Miały też możliwość samodzielnego ozdabiania bombek podczas warsztatów plastycznych.

                 Na koniec pobytu wszyscy udali się do sklepu firmowego, gdzie każdy zaopatrzył się w przepiękne ozdoby choinkowe.

                 Miłą pamiątką będą przywiezione z wycieczki bombki z własnym imieniem.

            • Kiermasz świąteczny w naszej szkole.

              Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych. Na specjalnie przygotowanym stoisku znalazły się własnoręcznie wykonane przez uczniów bożonarodzeniowe dekoracje, m.in. choinki, stroiki, bombki, aniołki, itp. Wszystkie ozdoby zostały zaprezentowane w holu. Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie. Ozdoby były bardzo pomysłowe i kolorowe. Już pierwszego dnia sprzedaliśmy większość prac. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie uczniom, oraz wszystkim osobom biorącym udział w naszej akcji i zapraszamy na kolejny

            • MIKOŁAJKI

              Oczekiwanie na wizytę św. Mikołaja opłacało się. 6 grudnia koło południa ŚWIĘTY zawitał do najmłodszych i najgrzeczniejszych. Dzieci z grupy 3-4-5 - latków i " Zerowkowicze" zostali obdarowani prezentami, czemu towarzyszyło podekscytowanie, ciekawość a przede wszystkim radość. Wszyscy dziękowali Mikołajowi za prezenty i zapraszali go za rok.

              Mikołajki w klasach IV - VIII

            • ANDRZEJKI

               Andrzejki w klasie III

                  Wigilia św. Andrzeja, przypadająca na 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb, podczas którego dziewczęta i chłopcy wspólnie sobie wróżą przyszłość.  W związku z obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi zwyczaj tegorocznych, andrzejkowych wróżb przebiegał w naszej szkole w poszczególnych klasach oddziałowych. W klasie III obchodzony był dnia 30 listopada 2021 roku.       W oparciu o teksty, multimedialne filmy i zagadki animacyjne uczniowie poznali wiele dawnych i obecnych zwyczajów oraz wróżb andrzejkowych. Nie zabrakło również aktywnej zabawy wróżbiarskiej. Za pomocą ,,wróżby z butami’’ dzieci sprawdzały kto pierwszy z klasy ożeni się/wyjdzie za mąż. Wróżba ,,serduszko’’  pomagała poznać im imię przyszłego męża/żony. Najbardziej emocji i radości wzbudziły ,,wróżby z numerami’’,  z których uczniowie na wesoło dowiadywali się, czym na przykład pojadą do ślubu, czy też kim będzie ich wybranek.     Pomimo, że nie było zabawy tanecznej trzecioklasiści bawili się wyśmienicie.   

              Andrzejki w przedszkolu

                 W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu 30 listopada towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania „bucików”, rzucania pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia, losowania rekwizytów - kim zostaną w przyszłości, wróżenia z plam i  kleksów gdzie powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni  oraz wiele innych wróżb związanych z tym świętem. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

               Andrzejki w klasach  IV-VIII

                Zabawa andrzejkowa w tym roku szkolnym nie odbyła się zgodnie z tradycją, ale każda klasa próbowała je zorganizować na swój sposób. 30 listopada w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w andrzejkowych zabawach podtrzymując słowiańskie tradycje. Dzięki przygotowanym przez koleżanki z klasy wróżbom, mogli poczuć magię Andrzejek. Nie zabrakło również  poczęstunku i wspólnie spędzonego czasu.

            • Dzień Pluszowego Misia

                                                         „Przytul mocno swego misia bo Dzień Misia mamy dzisiaj!!!”

                           Pluszowy miś to szczególna zabawka dla każdego dziecka. Można się do niego przytulić, szeptać mu do ucha najskrytsze tajemnice, można go pokochać, przytulić podczas snu, pogniewać się na niego a on zawsze będzie wierny i przyjazny.

                      25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy, jak co roku, bardzo ważne święto – Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoim przyjacielem misiem. Przybyły misie pluszowe, włochate, puszyste – wszystkie piękne i wyjątkowe.

                      Przedszkolaki zapoznały rówieśników z postacią swojego pluszaka, poznały historię tego święta, dowiedziały się bohaterami jakich bajek są misie – w literaturze i filmie. Obejrzały prezentacje multimedialną na temat gatunków niedźwiedzi, ich zwyczajów i trybu życia.

                       ”Misiowe święto” było też okazją do wspaniałej zabawy. W programie obchodów tego święta znalazły się konkursy, wiersze, piosenki, pląsy, prace plastyczno – techniczne i turnieje wiedzy.

            • PROJEKT EDUKACYJNY ,,W dawnej Polsce’’ - klasa III

                   Projekt edukacyjny ,,W dawnej Polsce’’ realizowany był przez uczniów klasy III od 10 do 25 listopada 2021 roku. Celem projektu było przybliżenie oraz poznanie legendarnych oraz historycznych dziejów naszej ojczyzny.

                  Praca projektowała odbywała się w 2 – 4 osobowych grupach projektowych. Powyższe treści uczniowie poznawali poprzez projekcje animacji filmowych prezentujących historyczne dzieje Polski, analizowanie tekstów na temat historii  Polski oraz umiejętne korzystanie i posługiwanie się technologią informatyczną.
                  Wykorzystując swoje umiejętności posługiwania się programami i aplikacjami informatycznymi oraz wykonywali rysunki symboli narodowych. Zdobyte wiadomości na temat średniowiecznych zamków przedstawiali w postaci opisów i rysunku.  W grupach projektowych uczniowie klasy III tworzyli mapy mentalne dotyczące np. wydarzeń historycznych z dziejów Polski oraz legendarnych i historycznych władców Polski. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania wybranego zagadnienia historycznego bądź dawnych władców Polski  w formie lapbooka w Ok Zeszycie. 
                   Projekt oprócz wiedzy historycznej uczył dzieci współpracy i pracy grupowej, wyciągania wniosków i wybierania najistotniejszych informacji. Obejmował wzajemne uczenie się uczniów od siebie.

                  Podsumowując pracę projektową uczniowie dokonali samooceny nabytych umiejętności w zakresie podanych celów oraz ocenę wykonania zadań projektu obejmujących pracę grupową.
              Opracowała: Maria Lewandowska 

            • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

                    24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom.

                   Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej, która tego dnia ubrana była na niebiesko. Jesteśmy zdania, że warto walczyć o to, by  relacje w naszej szkole były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.

                       Tak naprawdę, obchody tego dnia mają za zadanie przypominać nam, że  każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, gdyż uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu.

              Wyniki plebiscytu  „Najbardziej Życzliwy uczeń klasy”


              Kim  jest  najżyczliwszy uczeń klasy?


                       To jest ktoś, kogo ludzie bardzo lubią.

                       To jest ktoś, kto żyje w zgodzie z innymi.

                       To jest ktoś, kto często jest uśmiechnięty.

                       To jest ktoś, kto uprzyjemnia życie w   

                           grupie.

                       To jest ktoś, kto potrafi rozweselać.

                       To jest ktoś, kto pomaga kolegom.

                       To jest ktoś, kto jest zdyscyplinowany.

                       To jest ktoś, na kim zawsze można polegać.

                       To jest ktoś, kto staje w obronie słabszych.

                       To jest ktoś, kto wzbudza zaufanie.


              A, oto wyniki naszego Szkolnego Plebiscytu na „Najżyczliwszego Ucznia  klasy „ w roku szkolnym 2021/22


                 

                  Order  Życzliwego Ucznia Klasy  Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Soli w roku szkolnym 2021/22 zdobyli :

              Przedszkolaki 3-5 latki     -  Michalina Rak

              Przedszkolaki 6- latki      - Natalia Wolanin

                                         Klasa I     -  Kacper Paluch 

                                         Klasa II    -Alicja Mierzwa

                                         Klasa III – Diana Łukasik

                                         Klasa IV- Alicja Niemiec

                                         Klasa V-  Antonina Wolanin

                                         Klasa VI – Franciszek Bienia

                                         Klasa VII – Daria Małysza

                                Klasa VIII a – Izabela Pawłowska

                               Klasa VIII b-    Gabriela Kmieć

                                                                                       GRATULUJEMY

            • Lekcja w kinie

              16 listopada uczniowie klasy czwartej i szóstej wzięli udział w lekcji w kinie Biłgorajskiego Centrum Kultury w Biłgoraju. To nie pierwszy raz, kiedy nasze dzieci wyjechały ze szkoły, aby miło i ciekawie spędzić czas. Tym razem temat lekcji brzmiał: "UWAGA!INTERNET! JAK BEZPIECZNIE PORUSZAĆ SIĘ PO SIECI? Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prowadzącej i aktywnie uczestniczyli w lekcji odpowiadając na pytania lub uzupełniając ankietę. Całość wykładu ilustrowana była ciekawą prezentacją.
              ​​​​​​​Następnie obejrzeliśmy film pt. Rocca zmienia świat". Zabawna i odważna Rocca prowadzi ekscentryczne życie. Dzieciństwo, ze względu na pracę ojca, spędziła w towarzystwie astronautów, a ostatnio zdarzyło się jej uratować pasażerów samolotu. Dla 11-latki mieszkającej samodzielnie w wielkim domu z ocaloną z wypadku wiewiórką nie ma rzeczy niemożliwych. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była pizzeria "Country", gdzie pełni wrażeń i emocji zaspokoiliśmy "głód". Polecamy wszystkim taką lekcję.

            • Projekt edukacyjny „Pies czy kot?”

              Na przełomie października i listopada uczniowie klasy I realizowali projekt edukacyjny pod hasłem „Pies czy kot?”. Głównym celem projektu było kształtowanie odpowiedzialności za zwierzęta domowe. 

              Dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego psy i koty zaliczane są do ssaków, jakie potrzeby mają te zwierzęta i jakie obowiązki wynikają z opieki nad nimi. Uzasadniały słuszność zdania „Zwierzę nie jest zabawką”. Odbyła się też mini debata, podczas której dyskutowano czy lepiej mieć psa czy kota. 

              Uczniowie w grupach projektowych wykonali prace plastyczne techniką wydzieranki. 

              Dzięki realizacji projektu uczniowie pogłębili i utrwalili wiedzę na temat opieki nad psem i kotem oraz stali się bardziej wrażliwi na potrzeby tych zwierząt.

            • SZKOŁA DO HYMNU

              Szkoła Podstawowa w Soli włączyła się do udziału w ogólnopolskiej  akcji  Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Polegała ona na tym, że uczniowie w klasach i w przedszkolu przy zachowaniu bezpieczeństwa odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”  w dniu  poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości. Wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  to szczególny czas dla każdego Polaka.

            • Europejski Tydzień Kodowania

                    Dla sześciolatków Europejski Tydzień Kodowania był dodatkową
              zachętą do zabaw połączonych ze zdobywaniem umiejętności
              programistycznych.
                    Dzieciaki dzięki zajęciom z kodowania kształcą wiele potrzebnych
              i przydatnych umiejętności sprzyjających rozwojowi intelektualnemu. Między
              innymi rozwijają logiczne myślenie i uczą się współpracy w grupie. Podczas
              zajęć odczuwają radość i zadowolenie z pokonywania trudności. Ze w zględu na
              łatwość osiągania w tej dziedzinie sukcesu - zwiększają poczucie własnej
              wartości. Nauka poprzez zabawę, ciekawość świata, rozbudzanie inwencji
              twórczej i kreatywności oraz chęć do odkrywania czegoś nowego najbardziej
              sprzyja rozwojowi wychowanków.
                    Do zajęć wykorzystane zostały gry planszowe oraz mata do kodowania z
              kolorowymi kubeczkami.

            • Sprzątanie grobów żołnierskich

              Tydzień przed świętami listopadowymi uczniowie kl. VIIIa i VIIb w ramach wolontariatu posprzątali otoczenie pomników oraz żołnierskich mogił na Cmentarzu w Soli. Uporządkowali plac wokół grobów, uprzątnęli wypalone znicze a także zgrabili i wywieźli liście. Młodzież naszej szkoły doskonale poradziła sobie z postawionym zadaniem, wszyscy pracowali z zaangażowaniem. W święto zmarłych delegacja uczniów zapali przygotowane znicze. Jest to lekcja historii, patriotyzmu oraz pracy na rzecz swojej Małej Ojczyzny. Pamięć o żołnierzach poległych za Polskę, to nasz patriotyczny obowiązek! Opiekę nad uczniami sprawowały p. J. Kurzyńska i J. Jung.

            • SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

                   Dnia 21 października 2021 r. klasa druga wybrała się pieszo do Gminnej Biblioteki Publicznej położonej około 2 km od szkoły. Na początku uczniowie zwiedzili placówkę, poznali jej wszystkie działy, a także dowiedzieli się od pani bibliotekarki, co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresowały je pozycje z działu dla najmłodszych. Wielu uczniów z chęcią zapisało się do biblioteki, powiększając grono czytelników. Na pamiątkę pobytu w bibliotece pani dyrektor Zofia Nizio przekazała uczniom drobne upominki a na pożegnanie dzieci obiecały, że na pewno tu wrócą,  aby znów spotkać się z ciekawą książką. Spotkanie w bibliotece przybliżyło drugoklasistom literaturę dziecięcą, umożliwiło bezpośredni kontakt z bogato ilustrowaną książką, rozbudziło ich zainteresowania czytelnicze.

    • Kontakty

      • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
      • (+84) 687 01 25
      • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland