• Aktualności

            • Co ciekawego działo się w BCK w Biłgoraju?

              ​​​​​​     Co roku Narodowy Teatra Edukacji im. Adama Mickiewicza przygotowuje dla dzieci i młodzieży spektakle teatralne. Uczniowie z naszej szkoły z przyjemnością je oglądają. 5 października klasa IV uczestniczyła w takim wydarzeniu. Spektakl „W krainie mitów” w zabawnej formie przypomniał najpopularniejsze mity greckie. Wrażeń było mnóstwo! Niektórzy twierdzili, że nawet się bali w trakcie występu…  Czekamy na dalsze przestawienia. Na pewno chętnie je zobaczymy.

            • Wyjazd klasy 7 na spektakl pt." Samotni w tłumie"

              4 października klasa 7 obejrzała w BCK-u spektakl Narodowego Teatru Edukacji poruszający ważne i aktualne problemy współczesności, mówiący o pułapkach cywilizacji XXI w. Lawinowy rozwój techniki, coraz szybsze tempo życia, zmuszają nas do ucieczki w świat wirtualny. Zachowując bezpieczną anonimowość, nie ponosimy ryzyka spotkania się twarzą w twarz z drugim człowiekiem, tym samym pozbawiamy się umiejętności nawiązywania bezpośrednich kontaktów. Normą stało się zawieranie znajomości przez Internet, rozmowy za pomocą klawiatury, sms-y, zakupy przez telefon, rezerwacja biletów on-line itp. O tych wszystkich pułapkach współczesności, opowiada ten spektakl. W scenariuszu zauważamy również powszechne zjawisko eurosierot, braku porozumienia, kompletnej izolacji oraz konfliktów pokoleniowych. Pokazany jest różny stosunek młodych ludzi do starszych - od braku szacunku, po chęć zrozumienia i niesienia pomocy oraz temat szczególnie odczuwany w dzisiejszych czasach - samotność. Tu zderzamy się ze sprawami najważniejszymi, zarówno najpiękniejszymi, jak i najtrudniejszymi. Przed samotnością uciekamy, bronimy się, a przecież każdy z nas odczuł ją nieraz. Choć hartuje i uczy, częściej okazuje się życiowym dramatem. To jeden z wyznaczników ludzkiej egzystencji. Bohaterami ,,Samotnych w tłumie” są ludzie z różnych środowisk, z różnym bagażem życiowym, żyjący w jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różna tez jest ich samotność. Kaśka-dziewczyna zamknięta w sobie, w autystycznej odrębności, lubiąca samotność, nadwrażliwa. Krzysiek-haker, młody geniusz komputerowy, inteligentny, szczęśliwy w swoim wirtualnym świecie. Sylwia-przebojowa i bezkompromisowa, powierzchownie podchodząca do życia. Lukas-chłopak traktujący życie konsumpcyjnie, korzystający z możliwości, jakie daje mu postęp techniczny. Platon-bezdomny, starszy człowiek, z pozoru włóczęga, który z niezrozumiałych powodów wraca w jedno i to samo miejsce. W przebiegu dramaturgicznym spektaklu okaże się, jak zaskakująco splatają się ze sobą te tak odrębne życiorysy. Czy tylko przypadek sprawia, że wzajemna obecność ma znaczący wpływ na ich dalsze losy? Czy są gotowi je zmienić? Poddajemy refleksji podstawowe i ponadczasowe wartości: miłość, przyjaźń, odpowiedzialność i nadzieję. 

               

            • „Wszystkie śmieci są nasze”

              Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna 29 edycja AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie klas II i III postanowili przyłączyć się do akcji. Zaopatrzeni w gumowe rękawice i worki na śmieci wyruszyli, aby posprzątać najbliższe otoczenie szkoły. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zbierały porzucone śmieci, głównie plastikowe odpady. Stan naszego środowiska zależy od nas. Decydują o nim nasze codzienne zachowania.
              Pamiętajmy – WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!

            • Europejski Dzień Języków Obcych

                 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku uczniowie mieli okazję do sprawdzenia swoich sił w stacjach dydaktycznych, każda z nich wymagała od uczestników wykonania pewnego językowego zadania. Uczniowie poznali bliżej kraje z obszaru niemieckojęzycznego: Austrię, Niemcy , Szwajcarię i Liechtenstein. W grupach sporządzili prezentacje multimedialne oraz plakaty wybranych państw i zaprezentowali je swoim koleżankom i kolegom. Zadanie to pozwoliło im na szersze poznanie tradycji oraz kultury kraju, którego języka się uczą.

                

            • POMAGAMY

              We wrześniu w naszej szkole odbyła się charytatywna zbiórka odzieży oraz przyborów szkolnych dla naszych Kolegów i Koleżanek z Ukrainy. Akcję zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu. Nasza społeczność szkolna aktywnie włączyła się w pomoc. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

            • Klasyka poezji według uczniów klasy V

                 Interpretacja poezji zazwyczaj sprawia trudności uczniom – zwłaszcza w młodszych klasach szkoły podstawowej.  A jeżeli do tego dochodzą pojęcia takie jak środki stylistyczne, obrazy poetyckie, czy myśl przewodnia utworu, dzieci tracą chęci i zapał do poznawania liryki. Dlatego z pomocą przychodzi metoda przenoszenia tekstu wiersza na obraz. Uczniowie klasy V przed omawianiem tekstu wykonywali rysunki do tekstu Czesława Miłosza „Przypowieść o maku”. Oto efekty ich pracy:

            • Wyjazd do Lublina na pokazy chemiczne

                        W dniu 19 września uczniowie naszej szkoły z klas VII oraz VIII wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Lublina na UMCS, gdzie na Wydziale Chemii mieli okazję obejrzeć niezwykle ciekawe doświadczenia. Celem wyjazdu było zapoznanie się z nietypowymi eksperymentami, trudnymi lub niemożliwymi do wykonania w warunkach szkolnych. Pokazy prowadzone były przez pracowników naukowych wydziału chemii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawe doświadczenia, między innymi takie, których nie można przeprowadzić w szkolnej pracowni chemicznej. Pokazy wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie, zwłaszcza te, podczas których używany był ciekły azot i oczywiście najgłośniejsze, czyli wybuchy. Kilkoro z naszych uczniów miało możliwość uczestniczyć w doświadczeniach.

                        Druga część wycieczki obejmowała posiłek w Lublin Plaza. Potem udaliśmy się do kina Cinema City, aby uczestniczyć w projekcji filmu „Zołza”. Jak możemy przeczytać w materiałach prasowych "Zołzy" w reżyserii Tomasza Koneckiego, główna bohaterka Anna Sobańska to kobieta sukcesu, której dotychczasowy bilans życiowy przedstawia się następująco: 1 mąż, 2 dzieci, 36 statuetek, 40 milionów widzów. Liczba osób, które nie widziały jej twórczości filmowej być może 2 lub 3. Liczba bohaterów, których wymyśliła: 186. Liczba dotychczasowych porażek w życiu osobistym i zawodowym: 0 (przynajmniej tak jej się wydaje). Nadchodzące załamania nerwowe: 1. Anna to kobieta sukcesu i… niekwestionowana zołza.

                        Podczas wycieczki uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale również wzbogacili swoją wiedzę chemiczną, a zdobyte doświadczenia będą mieli okazję wykorzystywać na lekcjach chemii. Organizatorem wycieczki był nauczyciel chemii, pani Małgorzata Blicharz.

            • NARODOWE CZYTANIE 2022

              W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W naszej szkole akcja przeprowadzona została w piątek 2.09.2022r. Przedstawiciele klas IV-VIII czytali wybrane przez siebie utwory.

            • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

               

              UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

              w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola

              im. Mieczysława Pasiaka w Soli

              1 września 2022r.

               

              godz. 8:00-Msza św. w kościele pw. Michała Archanioła w Soli,

              godz. 9:00-Spotkanie społeczności szkolnej:

              • uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w hali sportowej,
              • spotkania wychowawców z uczniami w salach lekcyjnych

               

               

               

                                                                                                                          Dyrektor

                                                                                                                          ZSPiP im.M.Pasiaka w Soli

                                                                                                                          J.Piekarczyk

               

            • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

              Wakacji nadszedł czas!

                   Kolejny rok szkolny za nami. Był on z pewnością bardziej optymistyczny od ubiegłych, bo większa część roku to nauka stacjonarna. 

                   Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III w krótkiej części artystycznej zaprezentowały się wszystkie dzieci. Były tańce, wakacyjne piosenki i dobre rady na bezpieczne spędzenie wakacji.

                  W dalszej części wręczone zostały nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców.

                 Odbyło się też uroczyste pożegnanie nauczycieli p. Joanny Wołoszyn i p. Marii Lewandowskiej oraz pracownika obsługi p. Krystyny Bździuch, które z końcem sierpnia odejdą na emeryturę.

                   Życzymy wszystkim, aby podczas trwających nieco ponad dwa miesiące wakacji nie zabrakło czasu na relaks i odpoczynek, wakacyjne wyjazdy, rozwijanie swoich zainteresowań oraz spotkań z rówieśnikami.

            • Podsumowanie pracy szkoły

              ​​​​​​​

                     23 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyły się apele podsumowujące pracę szkoły w roku szkolnym 2021/ 22 w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- III oraz IV-VIII. Podczas podsumowan przedstawione zostały osiągnięcia oraz wyniki uczniów w konkursach, zawodach sportowych i czytelnictwie.

            • „Mamy w planie wielkie granie” – projekt edukacyjny

                     Uczniowie klasy I z wielkim zaangażowaniem włączyli się w realizację projektu edukacyjnego pod hasłem „Mamy w planie wielkie granie – matematyczna gra podłogowa”. Celem projektu było aktywizowanie uczniów, zachęcanie do wykazywania inicjatywy i realizowania własnych pomysłów, a także rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych. Uczniowie w grupach projektowych zaprojektowali i przygotowali trzy gry matematyczne, które rozgrywane były na podłodze. Taka forma połączyła ruch i działalność matematyczną. Sama gra wzbudziła wiele emocji. Element rywalizacji był okazją do tego, by oswoić się z przegraną i nauczyć, że nie zawsze można osiągnąć zwycięstwo. W trakcie realizacji projektu dzieci rozwijały także zdolności organizacyjne, uczyły się współpracy i zasad fair play.

            • Wycieczka klasy VI do Kazimierza

              13 czerwca uczniowie klas VI wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Kazimierza. Po przyjeździe powitał nas przewodnik i oprowadził po lessowym wąwozie. Następnie pojechaliśmy na cmentarz żydowski i poznaliśmy historię Żydów w Kazimierzu. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po rynku. Zwiedziliśmy zamek i weszliśmy na basztę, skąd podziwialiśmy piękne widoki. Kupiliśmy pamiątki i zjedliśmy obiad w nadwiślańskiej restauracji "Rybka". Ostatnim punktem naszego wyjazdu był rejs statkiem po Wiśle. W czasie przejścia na statek dopadła nas ulewa. Dotarliśmy tam przemoczeni, ale szczęśliwi, że godzinę będziemy płynąć po Wiśle. Rejs statkiem wszystkim bardzo się podobał. Do domów wróciliśmy zadowoleni i już planujemy następny wyjazd....w następnym roku szkolnym.

            • WYCIECZKA KLAS VII I VIII a DO ENERGYLANDII

              Dokładnie 13 czerwca –  w poniedziałek – uczniowie klasy siódmej oraz VIIIa wraz z opiekunami wyruszyli do Rodzinnego Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Od początku byliśmy przekonani, że o przysłowiowym pechu mowy być nie może. Na miejscu zameldowaliśmy się po godz. 9.00, a gdy wybiła godzina 10 z wypiekami na twarzy ruszyliśmy w kierunku atrakcji, które oferuje Park. Do naszej dyspozycji czekało aż 106 różnorodnych atrakcji, tj. 40 urządzeń rozrywkowych, 12 rollercoasterów, 20 interaktywnych gier i zabaw, 4 sceny widowiskowe, kino 7D, pokazy edukacyjne. Dzięki 6 dokładnie wytyczonym strefom zabawy największy w Polsce park rozrywki jest bezpieczny i atrakcyjny dla grup w każdym wieku. My jednak przede wszystkim chcieliśmy zmierzyć się z Hyperionem, Zadrą oraz stawić czoła przejażdżce na SpeedWaterCoaster. I oczywiście daliśmy radę, a uśmiechom nie było końca. Po godzinie 15 zmęczeni, ale szczęśliwi opuściliśmy Park, a następnie bezpiecznie wróciliśmy do domu. Taka forma wycieczki była świetną okazją do poznania nowych miejsc, spędzenia czasu razem, pokonania swoich lęków. Zapewniła doskonałą formę integracji i wspólnej zabawy z rówieśnikami. Uczestnicy wycieczki mogli przełamać swoje słabości, jednocześnie dobrze się bawić i przeżyć ciekawą przygodę z dozą adrenaliny.

            • Dzień Rodziny

              „MAMA, TATA - NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA” pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Soli w dniu 8 czerwca 2022r. odbyło się wyjątkowe święto „Dzień Rodziny”. Na to specjalne wydarzenie przybyli najważniejsi goście – rodzice. Jest to czas, który mogli spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu. Dzieci z przedszkola i uczniowie z klas I-III z wielkim zaangażowaniem przygotowały program artystyczny dla swoich Rodziców pod kierunkiem pań wychowawczyń: p.Joanny Wołoszyn, p. Beaty Świerczyńskiej, p. Jolanty Kurzyńskiej, p. Marty Gil, p. Urszuli Bednarz i p. Marii Lewandowskiej. Uczniowie prezentowali swoje talenty poprzez śpiew, recytację i tańce, wyrażając tym swoją radość i wdzięczność za najcudowniejszych rodziców na świecie i dar życia. Był układ taneczny serduszkami do piosenki inspirowanej przebojami Abby, piosenka Queen „Mama”,  piosenki z towarzyszeniem instrumentów Orffa, sto lat na fletach a także życzenia w imieniu wszystkich dzieci płynące prosto z ich małych i gorących serc. Przedszkolaki zaprezentowały tańce z pomponami a zerówka świetnie zatańczyła do piosenki z „Króla Lwa”. Podziwiać można było także wspaniałe układy taneczne: „Seniorita” w wykonaniu kl.II, „Toca, toca” w wykonaniu kl.III oraz „Jeruzalema” którą zatańczyli wszyscy uczniowie z klas I-III. Rodzice z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku , oglądali występy swoich pociech. Na zakończenie części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim dzieciom i nauczycielom za przygotowanie tak pięknej uroczystości. Po występach rodzice wraz z dziećmi udali się do klas na słodki poczęstunek. Miłym akcentem było wręczenie rodzicom własnoręcznie wykonanych upominków. To był szczególnie miły, radosny i rodzinny dzień w naszej szkole Atmosfera, wspólne rozmowy sprawiły, że Dzień Rodziny na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

            • Wycieczka do Janowa Lubelskiego

               Z okazji Dnia Dziecka klasy I i II pojechały na wycieczkę do Janowa Lubelskiego. W budynku Nadleśnictwa Janów Lubelski dzieci obejrzały wystawę przyrodniczą i wysłuchały bardzo ciekawej gawędy o tajemnicach wielu gatunków ptaków, ssaków i innych mieszkańców Lasów Janowskich. Wyprawa śladem bobra umożliwiła poznanie podstawowej wiedzy na temat życia i zwyczajów tego gatunku gryzonia. Wszystkim bardzo podobała się gra przyrodniczo – sportowa „Ślimak”, gdzie można było wykazać się wiedzą na temat przyrody polskiej. W programie wycieczki znalazły się też zajęcia sportowe. Największą atrakcją okazał się jednak przejazd samochodami terenowymi po bezdrożach leśnych. Pokonywanie mokradeł, wzniesień, wydm i wielu innych przeszkód terenowych dostarczyło dzieciom i opiekunom wielu niezapomnianych wrażeń.

            • I miejsce na Polach Grunwaldu

                      Dużym sukcesem zakończył się start uczennicy z gminy Biłgoraj.  Natalia Przytuła
              w Ogólnopolskich Przełajowych Biegach Grunwaldzkich, które odbyły się 31.05.2022 roku na Polach Grunwaldu. Uczennica Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, która na co dzień trenuje w klubie sportowym ZNICZ Biłgoraj zdobyła I miejsce w biegu na 600 metrów.

              Natalia Przytuła na zawody pojechała jako mistrzyni biegów powiatowych, rejonowych i wojewódzkich, organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy.

              1.    I miejsce - Indywidualne Biegi Przełajowe /powiat – miejsce zawodów - Biłgoraj/

              2.    I miejsce - Indywidualne Biegi Przełajowe /1/2 województwa- miejsce zawodów - Biłgoraj/

              3.    I miejsce - Indywidualne Biegi Przełajowe /województwo – miejsce zawodów - Tomaszów Lubelski/

              Na Polach Grunwaldu pojawili się uczniowie i uczennice szkół podstawowych i średnich, a także grupa osób niepełnosprawnych. Przyjechali oni z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i podlaskiego.

              W pierwszych Ogólnopolskich Przełajowych Biegach Grunwaldzkich wzięło udział około 1 400 uczestników.


              Sporządził: Grzegorz Hasiak

    • Kontakty

      • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
      • (+84) 687 01 25
      • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland