• Aktualności

            • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

              Światowy Dnia Życzliwości i Pozdrowień

              29.11.2022 r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień w ramach SZKOLNEJ AKCJI „Promujemy życzliwość i kulturę osobistą”. Tego dnia:
              • jak zawsze byliśmy dla siebie życzliwi,
              • cała szkoła ubrana była na niebiesko,
              • na długiej przerwie wysyłaliśmy do siebie miłe sms z pozdrowieniami, informacjami,

              • w holu głównym umieszczone było „Drzewo Życzliwości”, gdzie swoje ciepłe słowa, życzenia można było wylać na papier lub poczytać co nam inni życzą,
              • swoje pozdrowienia będzie można przesłać przez „Pocztę Życzliwości”,
              • przez kilka dni w szkole towarzyszyły nam miłe słowa rozwieszone w różnych miejscach -odnoszące się do empatii, życzliwości – tak, aby stały się drogowskazem na każdy dzień,
              • wręczyliśmy Ordery Życzliwości najbardziej Życzliwym Uczniom,
              • obejrzeliśmy filmik „Czym dla naszej szkoły jest życzliwość?” podczas apelu Życzliwości na hali gimnastycznej.

            • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

                   24 i 25 listopada przedszkolaki z naszej szkoły bawiły się świętując Dzień Pluszowego Misia - ulubionej, czesto pierwszej zabawki wielu maluchów. Grupowo i indywidualnie wykonały postacie misia według własnego pomysłu różnymi technikami plastyczno-technicznymi wykazując się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Część z nich przygotowała też prace na konkurs organizowany przez bibliotekę gminną. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, która przybliżyła im genezę i historię pluszowego misia. Dowiedziały się dlaczego to właśnie miś stał się tak ważną fikcyjną postacią, która zasłużyła na swoje święto. W rytmie piosenek o misiu bawiły się z przyniesionymi tego dnia z domu pluszowymi "przyjaciółmi". Podsumowaniem i zarazem pamiątką wspaniałej całodniowej zabawy była sesja zdjęciowa na tle dekoracji przygotowanej przez mamę jednej z dziewczynek z grupy "Starszaki", za co serdecznie dziękujemy.

            • WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

              24.11.2022 r. w bibliotece szkolnej odbyły się wróżby andrzejkowe. We "Wróżbach, za batonik" uczestniczyli uczniowie klas I-III SP. Każdy mógł się dowiedzieć co czeka go dobrego w przyszłości.Wejściówką na wróżby były batoniki. Zebrane słodkości zbierane były w ramach akcji Pomóż Dzieciom przetrwać zimę, do której już od lat włącza się nasza szkoła. Przed świętami zebrane dary przekazane zostaną do Fundacji Krzyk w Biłgoraju, która ofiaruje je potrzebującym z okolic Biłgoraja .

            • „Show and tell”, czyli czego możemy się nauczyć od Amerykanów?

                 „Show and tell” to powszechne dla wszystkich etapów edukacji zajęcia polegające na tym, że dziecko przynosi jakiś przedmiot i opowiada o nim. Są to przedmioty, które z różnych względów grają szczególnie ważną rolę w życiu dziecka, zabawki, pamiątki, zwierzęta, lub przedmioty związane z uprawianym hobby. Uczeń opowiada przed całą grupą, i z jednej strony uczy się mówić zaciekawiając słuchaczy, a z drugiej pozbywa się tremy i zdobywa umiejętność przemawiania przed szerszym gremium. To również szansa, aby podzielić się swoimi zainteresowaniami, lub hobby. Są to umiejętności jakich często brakuje nie tylko polskim uczniom, ale również dorosłym. W ostatnich latach „Show and tell” wykorzystywane jest również przez wiele zachodnich firm jako narzędzie integrujące, budujące wzajemne zaufanie i zmuszające zespół pracowniczy do większej kreatywności.

                 W dniu 25 listopada podczas takiego właśnie „Show and tell” uczniowie klas VIII mieli okazję zaprezentować swoje ulubione przedmioty i zwierzaki doskonaląc jednocześnie swoje umiejętności językowe, jako że nasze szkolne „Show and tell” odbyło się w języku angielskim. Ósmoklasiści prezentowali swoje przedmioty (choć nie obyło się bez zwierząt) przed uczniami klasy VI i VII.

                  Tego samego dnia uczniowie wszystkich klas mieli okazję poznać zabawę w Travelling Stones (Podróżujące Kamyczki) i pobawić się w szukanie ukrytych na terenie szkoły wędrujących kamyków.

            • SPACER BADAWCZY UCZNIÓW KLASY 7 W CENTRUM SPOTKANIA KULTUR W LUBLINIE

              21 listopada uczniowie klasy 7 wzięli udział w spacerze badawczym w ramach projektu "Jesteśmy młodzi-o kulturę nam chodzi". Młodzież badała przestrzeń w Centrum Spotkania Kultur. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to jedna z ważniejszych instytucji kultury, oddana do użytku pod koniec 2015 roku. Historia jej powstania sięga lat 60 XX wieku, kiedy to Kazimierz Braun, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy, wyszedł z pomysłem stworzenia nowego, przestronnego teatru. Budowa obiektu ruszyła 25 lipca 1974 roku. Szybko okazało się, że zgromadzono niewystarczające środki na realizację ambitnego projektu i prace wstrzymano. Planowany teatr nazwano wtedy Teatrem w Budowie. Prace nad nowym gmachem Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, mającym pomieścić salę teatralną, galerię sztuki, bibliotekę, sale konferencyjne, restauracje i ogrody, rozpoczęto dopiero w 2012 roku. Budowa obiektu trwała 3 kolejne lata. Otwarcie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie uświetniło widowisko multimedialne "Upadek Muru Lubelskiego" i odsłonięcie tablicy z nazwą Placu Teatralnego. Młodzi badacze odkrywali różne aspekty przestrzeni, w której się znaleźli. Oceniali ją ze swojej perspektywy pod kątem rozwiązań architektonicznych, zagospodarowania przestrzeni. A to wszystko w przyjaznej atmosferze i zaangażowaniu uczestników dzięki kompetencjom prowadzących pań. Dziękujemy bardzo za nowe doświadczenie.

            • WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W NOWEJ DĘBIE

              18 listopada 2022 roku uczniowie klasy I Zespołu Szkoły Podstawowej i przedszkola w Soli wraz z wychowawczynią pojechali na wycieczkę do Fabryki i Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika dzieci obejrzały ekspozycje wszystkich bombek, zapoznały się z procesem ich powstawania począwszy od szklanej rurki, aż do gotowego produktu, a także ich kolorowania i ozdabiania. Ogromną atrakcją dla wszystkich był udział w warsztatach, podczas których mogli ozdabiać  bombki według własnego pomysłu. Wszystkich zwiedzających zachwyciły choinki udekorowane w stylu amerykańskim, wiktoriańskim, norweskim, francuskim i staropolskim oraz kolekcje tradycyjnych i unikatowych bombek zgromadzonych w gablotach. Uczestnicy wycieczki zostali obdarowani bombką z własnym imieniem, a także tą zdobioną w czasie warsztatów. Niektórzy zaopatrzyli się w sklepie w przepiękne, kolorowe cudeńka na choinkę. Wizyta w Fabryce Bombek Choinkowych, wśród przepięknych dekoracji i iluminacji, wprowadziła wszystkich w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

            • „KOMÓRKA 3D”- projekt klasy V

              Każdy żywy organizm, także nasz, jest zbudowany z komórek. Mimo to pojęcie komórki jest dosyć abstrakcyjne. Nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć, chyba że uda nam się skorzystać z mikroskopu lub schematu. Komórka 3D – to temat projektu edukacyjnego klasy piątej. Uczniowie podzieleni na cztery grupy wykonali przestrzenne modele komórek: roślinnej, zwierzęcej, grzybowej i bakteryjnej. Technika i materiał wykonania były dowolne. Dzieci wykazały się duża inwencją twórczą. Projekt był doskonalą okazją do utrwalenia wiadomości o budowie komórkowej organizmów. Modele okazały się bardzo ciekawą pomocą dydaktyczną, która idealnie nadaje się do demonstracji podczas zajęć biologii. Jestem przekonana, że wykonane eksponaty pomogą wszystkim zrozumieć i zapamiętać jej budowę. Jakie uzyskaliśmy efekty? Zobaczcie sami!

            • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

              11 listopada to święto szczególne dla nas Polaków. W tym dniu wspominamy wszystkich, którzy walczyli o wolność ojczyzny, często oddając za nią swoje życie. Historia narodu polskiego jest jedną z najsmutniejszych i najtragiczniejszych w Europie. Byliśmy w niej mocarstwem, ale zniknęliśmy na długie 123 lata niewoli. Odnosiliśmy wspaniałe zwycięstwa, ale znamy też gorzki smak porażek, emigracji politycznych i prześladowań. Ten dzień jest symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność i zwycięstwa.

              Z tej okazji w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasy I-IV oraz dziewczęta z klasy VI. Młodzież uczestniczyła także we mszy za ojczyznę w kościele parafialnym w Soli i złożyła kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. By oddać hołd walczącym o wolność ojczyzny, uczniowie posprzątali wcześniej groby żołnierzy znajdujące się na cmentarzu parafialnym i zapalili na nich znicze.

              To święto powinno uczyć nas miłości do Ojczyzny i odpowiedzialności za kraj naszych ojców. Przypominać, że jesteśmy Polakami i powinniśmy zachować naszą polskość w zjednoczonej Europie. Mamy nadzieję, że tak właśnie jest.

            • LISTOPADOWA WYCIECZKA KLASY III

              Listopad jest miesiącem zadumy, pamięci o zmarłych i pamięci narodowej. W dniu 9 listopada przy sprzyjającej pogodzie uczniowie klasy III wraz z opiekunami odwiedzili miejsca pamięci narodowej w naszej miejscowości. Pierwsze kroki skierowali pod pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. W rozmowie z wychowawcą uczniowie przypomnieli postać i zasługi wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego i zapalili znicz przed tablicą pamiątkową. W dalszy spacer udali się na miejscowy cmentarz, aby zapalić znicze i oddać hołd poległym żołnierzom, którzy zginęli w walce pod Banachami zaraz na początku kampanii wrześniowej. Szczególnym miejscem odwiedzin był też grób patrona naszej szkoły Mieczysława Pasiaka. Tutaj również uczniowie w ciszy i skupieniu zmówili modlitwę i zapalili światło. Była to ważna dla dzieci lekcja wychowania patriotycznego i obywatelskiego, która zostanie w pamięci na długo.

            • WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ „BOJARY”

                       Korzystając z pięknej, jesiennej  pogody  w dniu 3 listopada  klasa pierwsza wraz z wychowawcą pojechała na wycieczkę do Szkółki Leśnej „Bojary”.  Po dotarciu na miejsce powitali nas bardzo serdecznie pan Nadleśniczy Andrzej Borowiec wraz z pracownikami Nadleśnictwa Biłgoraj  p. Syliwią Nizio, p. Kamilem Rapą, p. Marią Garbacz, którzy byli naszymi przewodnikami i poprowadzili zajęcia w terenie z edukacji przyrodniczo-leśnej. Celem wycieczki było poznanie pracy leśnika, oraz wzbogacenie wiedzy na temat zwierząt, grzybów i różnorodności gatunków drzew występujących w polskich lasach. Wytłumaczono  zasady bezpieczeństwa i zachowywania się w lesie, po co i w jaki sposób sadzi się las. Dzieci miały też okazję obejrzeć  samochód  patrolowo-gaśniczy, czyli pojazd „szybkiego reagowania do zadań specjalnych”, służący do samodzielnego gaszenia pożarów lasu, gdy ogień jest jeszcze niewielki, szczególnie pożarów runa lasu, nieużytków, czy obszarów rolniczych sąsiadujących z lasami. Pierwszaki także mogły sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew oraz odgadywania zagadek. Spacerując po ścieżce edukacyjnej dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając roślin. Zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to: szyszki, żołędzie, kolorowe liście, a nawet grzyby. Po fascynującym spacerze, naszych  miłośników przyrody czekała niespodzianka – ognisko i pieczone kiełbaski. Pobyt w Szkółce Leśnej wzbogacił wiedzę dzieci o lesie, leśnictwie i ochronie przyrody. Pełne wiedzy i niezapomnianych wrażeń z „leśnymi darami”  wróciły do szkoły. Składamy serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Biłgoraj  za mile spędzony czas, połączony z edukacją i wszystkie niespodzianki – upominki.

            • Spotkanie prewencyjne z funkcjonariuszką policji

              ,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania prewencyjnego przeprowadzonego przez funkcjonariuszkę Komendy Policji w Biłgoraju. Spotkanie miało miejsce 26 października 2022r. w naszej szkole.

                  Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie  klas  IV-VIII.

                 Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.

            • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

                  W piątek 21 października 2022 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na Ucznia Klasy Pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne i granie na instrumentach Orffa. Zapewniali także, że są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Soli. W czasie uroczystości odbyło się również ślubowanie nowego pocztu sztandarowego uczniów z klasy siódmej i wspólne odśpiewanie hymnu szkoły. Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje, książki. Nie zabrakło też upominków od rodziców. Wspaniała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

            • Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”

                       Nasza szkoła przystąpiła do   projektu  „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” . Projekt ma charakter ogólnopolski i  jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

                   Nasza szkoła  otrzymała  nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą:

              książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców
              i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet

                  Uroczyste wręczenie Wyprawki  czytelniczej uczniom klasy pierwszej  nastąpiło podczas Pasowania na ucznia 21.10.2022 r.

            • Konkurs plastyczny „Nasz Patron”

              12 października obchodzony był w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji zorganizowany został konkurs plastyczny dla klas I – III pod hasłem „Nasz Patron”. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie klas młodszych wykonując portret patrona szkoły p. Mieczysława Pasiaka różnymi technikami: klasa I – kredki ołówkowe, klasa II – kredki pastele, klasa III – farby plakatowe.
              Podsumowanie konkursu odbyło się na apelu, podczas którego zwycięzcom zostały wręczone dyplomy i nagrody.
              Wyniki konkursu:
              I miejsce Dominik Wilkos – klasa I
              II miejsce Kacper Paluch – klasa II, Michalina Dziduch – klasa I
              III miejsce Patrycja Kuranty – klasa III
              Wyróżnienia: Michał Grabias – klasa I, Sebastian Pakosik – klasa II, Estera Welc – klasa III

            • Światowy Dzień Zwierząt

              5 października był w naszej szkole niezwykły. Obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. 4 października otwiera Światowy Tydzień Zwierząt, który kończy się 10 października. Ponadto warto pamiętać, iż cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, nie tylko tych domowych. Idea wspomnianych obchodów, została zapoczątkowana na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swój dzień. Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie i uświadomienie, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania, a poza tym mają za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachować wobec naszych mniejszych przyjaciół. Z okazji Dnia Zwierząt naszą szkołę odwiedziła Mila – Special Vero Bonjur – rasy Susex Spaniel, która szybko zdobyła serca wszystkich uczniów. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jak należy o zwierzęta dbać, pielęgnować i karmić, kogo poinformować w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia i jak postąpić w przypadku potrącenia zwierzęcia. Została też zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt, która została przekazana wolontariuszom z Biłgorajskiego Azylu, którzy na co dzień zajmują się zwierzętami potrzebującymi pomocy. Rodzicom i dzieciom, którzy włączyli się do akcji na rzecz pomocy zwierzętom serdecznie dziękujemy.

            • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

              7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie wykonywali plakaty, prezentacje oraz pisali test ze znajomości tabliczki mnożenia. Asystenci, wybrani spośród uczniów klasy 8, przeprowadzali krótkie sprawdziany tabliczki mnożenia również wśród nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Każdy z uczestników, który bezbłędnie odpowiedział lub napisał test otrzyma certyfikat eksperta tabliczki mnożenia. 

            • Jesienna wycieczka klasy IV

                  Jesień sprzyja wyjazdom, szczególnie gdy jest piękna, słoneczna i ciepła. W takim właśnie dniu klasa IV wraz z wychowawcą i rodzicami pojechała do ośrodka niedaleko Biszczy. „Kraina nad Tanwią” to raj dla miłośników zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu. 7 października okazał się doskonały do szaleństw wśród jesiennych liści. Dzieci poznawały tajemnice przyrody, rywalizowały w czasie gier zespołowych i indywidualnych. Dobrze czasem opuścić szkolne mury i spojrzeć na koleżanki i kolegów z innej perspektywy.

            • Na wycieczkę do Biłgoraja

                     6 października klasa II i III wyjechała do Biłgoraja, aby poznać najcenniejsze zabytki miasta. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W salach muzeum obejrzeliśmy ciekawe wystawy, między innymi: „Prahistoria i średniowiecze w regionie biłgorajskim”, „Wrześniowe militaria”, „Jak to ze lnem było, czyli jak to ubrania na polu rosły”, „Kręciołki”. Po wyjściu z muzeum pieszo wyruszyliśmy w okolice targowiska, gdzie usytuowany jest Zespół Młyński z XIX w. W starym spichlerzu obejrzeliśmy sprzęty, które służyły ludziom do codziennego użytku i pracy w gospodarstwie. Następnie spacerkiem przez Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych dotarliśmy do skansenu Zagrody Sitarskiej. Tu zobaczyliśmy, jak wyglądał dawny dom biłgorajskich sitarzy, jak również zabudowania gospodarskie z mnóstwem sprzętów i narzędzi. W pracowni sitarza obejrzeliśmy duży warsztat do tkania siatek z włosia końskiego. Utkane siatki i gotowe sita różnej wielkości leżały spakowane, jakby za chwilę gospodarz miał wyruszyć w daleką drogę, aby je sprzedać. Z warsztatu weszliśmy do izby mieszkalnej, w której znajdowały  się drewniane, rzeźbione meble, kredens, stół, ławy, skrzynia na ubrania i metalowe łóżko z dużą ilością haftowanych poduszek. Bardzo podobały nam się obrazy powieszone wysoko przy suficie, lampy naftowe i ozdobne przedmioty. Nie zabrakło w zagrodzie naszego folkloru. Strój biłgorajski ozdobiony regionalnym haftem przykuł również naszą uwagę. Z zainteresowaniem słuchaliśmy  opowieści m.in. o tym, jaka dusza jest w starym żelazku oraz co świadczyło o zamożności mieszkańców Biłgoraja.

                   Wyjazd do pobliskiego Biłgoraja był bardzo pouczający i wartościowy, przybliżył uczniom tradycję i kulturę  naszego regionu.

    • Kontakty

      • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
      • (+84) 687 01 25
      • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland