• Aktualności

            • “Niechaj narodowie wżdy postronni znają…”

              Dnia 21 lutego cała społeczność szkolna obchodziła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przedstawiciele klasy V i VII przybliżyli uczniom naszej szkoły historię tego święta, sposoby jego celebrowania w różnych krajach oraz możliwości promowania i upowszechniania języka ojczystego. Młodzi ludzie dowiedzieli się także skąd wywodzi się język polski, jakie są najstarsze zabytki językowe i co oznaczają słowa, których dzisiaj już się używa.
              Podczas apelu rozdano także nagrody laureatom konkursu walentynkowego.

            • Klasy I-III i przedszkolaki w Biłgorajskim Centrum Kultury

               „Jak Rumcajs Cypiska uratował” to tytuł przedstawienia teatralnego jakie obejrzały dzieci z klas I – III oraz oddziału przedszkolnego 5-6-latków w Biłgorajskim Centrum Kultury w dniu 21 lutego 2023 r.​​​​​​

                  Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu zabrali widzów na ekscytującą wycieczkę w głąb Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska. Spektakl cechował wspaniały humor, niesamowite baśniowe postacie, gra świateł, efekty specjalne. Największe wrażenie na wszystkich zrobiła postać Pajęczycy poruszającej się na szczudłach.

                 Przedstawienie miało wiele wartości wychowawczych takich jak: dobroć, sprawiedliwość, niesienie pomocy innym, życie w harmonii z otaczającą przyrodą.

            • Wyjazd klasy VIII na inscenizację teatralną "Pan Tadeusz"

              „PAN TADEUSZ” - OBRAZY

              Jaki jest dzisiaj dla nas „Pan Tadeusz”? Czym w ogóle dla Polaków jest dzieło Adama Mickiewicza? Nad odpowiedzią na to pytanie, głowią się zarówno młodzi ludzie, którzy w szkołach podstawowych po raz pierwszy stykają się z tym dziełem, jak również dorośli chcący kolejny raz obcować z tym arcyciekawym utworem literackim. Uczniowie klasy 8 mieli możliwość obejrzenia inscenizacji teatralnej w wykonaniu twórców Narodowego Teatru Edukacji, którzy postawili sobie za cel ambitne zadanie, aby ukazać całe bogactwo gatunkowe utworu Adama Mickiewicza i w cyklu 12 scen – obrazów, przedstawić główne wątki dramaturgiczne składające się na to ponadczasowe arcydzieło.

              Odpowiedzią jest pewnie wielowymiarowość utworu, leżąca u podstaw sukcesu tego fenomenalnego dzieła. Bo czym jest „Pan Tadeusz” jako gatunek literacki? Zwyczajowo nazywany epopeją, bo ma wiele cech pozwalających zaklasyfikować go do utworów epickich. Już pierwsi czytelnicy, zachwycali się tym poematem, a Słowacki w liście do matki nazwał go epopeją narodową. Pogląd ten potwierdził Zygmunt Krasiński w słowach: „Żaden europejski naród nie ma takiej epopei.” Obydwaj twórcy wyrazili uznanie dla utworu, stawiając go obok najwybitniejszych dzieł epickich literatury.

              Jednakże romantyzm stworzył wiele nowych gatunków literackich, jak np. balladę czy powieść poetycką i były to gatunki synkretyczne, a więc łączące cechy liryki, epiki i dramatu, a „Pan Tadeusz” jest właśnie utworem synkretycznym, nowatorskim i zawierającym w sobie wiele więcej niż epopeja narodowa. Czytając zatem „Pana Tadeusza” możemy dopatrzeć się zarówno cech: klasycznego eposu (historia domu Horeszków, Soplicowo-Arkadia, baśniowe zakończenie) poematu historycznego (tło do walki narodowo-wyzwoleńczej, powstanie na Litwie, wojny napoleońskie, wspomnienia o rozbiorach, Targowicy, Konstytucji 3go Maja) powieści sensacyjno-przygodowej (historia życia Jacka Soplicy) komedii (humor słowny, humor postaci, sytuacyjny, np. spór Asesora z Rejentem, opowieść o Dowejce i Domejce, spotkanie w świątyni dumania, komedia omyłek – Tadeusz i Telimena, Hrabia i Zosia) romansu (Tadeusz i Zosia, Hrabia i Telimena, Ewa j Jacek) poematu opisowego (szczegółowe przedstawienie opisu postaci, przyrody, obyczajów. Samych gatunków roślin jest opisanych w „Panu Tadeuszu” ponad 90!)

              Adam Mickiewicz dokonał syntezy gatunków epickich i odmian gatunkowych. Liryzm miesza się z humorem, epicki porządek z dramatyczną tajemniczością i patosem.

              Jaki zatem jest ten „Pan Tadeusz”?

              Kłaniając się w pas po staropolsku zapraszamy do Soplicowa!

               

                

               

            • Jak świętowaliśmy Walentynki?

                  Mahatma Gandhi – indyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu powiedział: „Gdzie jest miłość, tam jest życie”. Zgodnie z tym przesłaniem nasza szkoła postanowiła świętować dzień zakochanych, który, choć przybył ze Stanów Zjednoczonych, na dobre „zadomowił się” w naszych polskich warunkach. Uczniowie przygotowali wcześniej serduszka-walentynki dla bliskich sercu osób, które dostarczyli 14 lutego członkowie samorządu uczniowskiego poprzez specjalnie „uruchomioną” w ten dzień pocztę walentynkową.

                   W tym dniu miało miejsce także rozstrzygnięcie konkursu walentynkowego, który polegał na wykonaniu kartki z okazji święta zakochanych i ułożeniu pięknych życzeń w języku polskim lub angielskim.
              Zwycięzcami konkursu w kategorii język polski zostali:
              1. Miejsce – Alicja Muzyka – kl. IV
              2. Lena Czyżo – kl. VII
              3. Nikola Pakosik – kl. VII
              Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Koper – kl. VI, Bartłomiej Kmieć – kl. V, Gabriela Kuranty – kl. VI,  Anna Lipiec – kl. VI, Kamila Rak – kl. IV.
              W kategorii język obcy zwyciężyli:
              1 miejsce – Kamila Rak – kl. IV
              2. miejsce – Emilia Stós – kl. VII
              3. miejsce – Miłosz Michałuszko – kl. V
              Wyróżniono także prace następujących uczniów: Wojciech Koper – kl. VI, Lena Czyżo – kl. VII, Diana Łukasik – kl. IV
                    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wszystkie prace walentynkowe!

            • Konkurs plastyczny „Bezpieczne zabawy zimowe”

              W trosce o bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i lodzie dla uczniów klas młodszych został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Bezpieczne zabawy zimowe”. Prace konkursowe zostały wykonane w czasie zajęć z edukacji plastycznej techniką: kredki pastele. Podsumowanie konkursu odbyło się 15 lutego 2023 roku. Podczas apelu, w którym uczestniczyły klasy I – III, dyrektor szkoły p. Jolanta Piekarczyk wręczyła laureatom dyplomy i nagrody.
              Wyniki konkursu:
              I miejsce Anna Dzido – klasa III
              II miejsce Natalia Makuła, Estera Welc – klasa III
              III miejsce Michał Grabias – klasa I, Sebastian Pakosik – klasa II, Kuba Kotulski – klasa III
              Wyróżnienia: Jagoda Okoń – klasa II, Zuzanna Zygmunt – klasa II,
              Gabriela Przytuła – klasa I, Alicja Mierzwa – klasa III
              Głównym celem konkursu było promowanie bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych, a także propagowanie aktywnego trybu życia i wypoczynku oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych.

            • Dzień Bezpiecznego Internetu

              Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach informatyki przypominali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, wykonywali prezentacje, plakaty, lapbooki oraz oglądali filmy edukacyjne. Dzieci z klasy II pracując w grupach zastanawiały się jakie są zalety korzystania z Internetu, a jakie zagrożenia. Następnie obejrzały cykl krótkich filmów edukacyjnych z serii „Sieciaki” przedstawiających w ciekawy sposób zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykonały też odznaki „Jestem bezpieczny w SIECI”.

            • Dla Babci i Dziadka!

                     Dnia 10 stycznia 2023 r. z radością powitaliśmy nasze babcie i dziadków w progach naszej szkoły. Tego dnia odbyła się przygotowana przez uczniów klasy I, II i III impreza z okazji nadchodzącego Święta - Dnia Babci i Dnia Dziadka. Przygotowań do tej uroczystości było wiele. Na zajęciach każda klasa wykonała ozdobne zaproszenia i upominki dla naszych babć i dziadków.

                    Spotkanie przebiegało w miłej i pogodnej atmosferze. Naszym Kochanym Dziadkom zaprezentowaliśmy część artystyczną, na którą składały się wiersze, piosenki, tańce i gorące życzenia. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek. W dalszej części naszego spotkania babcie i dziadkowie mogli obejrzeć wzruszające widowisko o Bożym Narodzeniu i posłuchać pięknych kolęd i radosnych pastorałek w wykonaniu uczniów z klasy II i III. Miłym akcentem była przygotowana przez naszych rodziców herbatka dla Babci i Dziadka oraz słodki poczęstunek.

              Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich Święta jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia !

            • „Pomóż dzieciom przetrwać zimę 2022”.

              DZIĘKUJEMY!               

                   Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę 2022”.

                Dzięki Waszej pomocy od 5 do 18 grudnia 2022r. uzbieraliśmy 34 kg żywności, 16 kg słodyczy, oraz 20 kg nie żywności (w tym zabawek, książek ,odzieży).

              Razem udało się Nam zebrać ponad 70kg darów dla potrzebujących dzieci. Jesteśmy wdzięczni za każdy dar.

                          Jeszcze raz DZIĘKUJEMY! 

                                                                                    

                  Sztab Akcji przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Soli 

                                     

               

            • Spotkanie świąteczne w naszej szkole

                   Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich jasełka przygotowane przez uczniów klas trzeciej i drugiej pod kierunkiem wychowawców p. Urszuli Bednarz i p. Marty Gil.
                   Jasełka to tradycyjna opowieść o narodzinach Jezusa. Tę cudowną historię dzieci przedstawiły w niezwykłej scenerii i oryginalnych kostiumach. To właśnie dzięki pomysłowości rodziców do „Betlejem” przybyli w pięknych strojach Józef i Maryja, królowie, anioły i pastuszkowie. Przedstawienie przeplatane kolędami i pastorałkami dostarczyło aktorom i widzom wielu emocji. Podczas świątecznego spotkania zaprezentowały się również poszczególne klasy oraz grupy przedszkolne wykonując kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne. Spotkanie prowadził ks. Krzysztof Krukowski. Wykonawców oklaskiwała cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz rodzice.

            • Kiermasz Świąteczny

              W dniach 19 i 20 grudnia 2022r. w naszej szkole odbył się  Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Samorząd Szkolny pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Jolanty Kurzyńskiej. Celem była przede wszystkim integracja społeczności lokalnej i szkolnej oraz prezentacja osiągnięć uczniów. Na stoiskach można było znaleźć  moc ozdób świątecznych  tj: stroiki, świeczniki, choineczki, bombki, kartki świąteczne, aniołki i inne piękne rzeczy. Prace wykonane były przez naszych uczniów i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na stoiskach znalazły się także pyszne ciasta przyniesione przez rodziców naszych uczniów. Dziękujemy bardzo wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz pracownikom naszej szkoły za pomoc i zaangażowanie podczas kiermaszu. Tym, którzy odwiedzili nasz kiermasz serdecznie dziękujemy.

            • PRZEDŚWIĄTECZNE WARSZTATY W GRUPIE STARSZAKÓW

                      Kolejnym etapem przedświątecznych przygotowań w grupie STARSZAKÓW było  wypiekanie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Dzieci wraz z opiekunkami przygotowały ciasto. Z niecierpliwością czekały, aż zostanie ono wyjęte z lodówki i będą mogły wziąć się do następnego etapu. Nadszedł czas, kiedy  ubrane w kuchenne fartuszki otrzymały każde swoją  porcję. I zaczęło się. Z ogromnym  zapałem na specjalnie przygotowanych tackach wyrobiły, uformowały a następnie za pomocą foremek wyciskały różne kształty pierniczków, które zostały upieczone, z  zachowaniem szczególnej ostrożności,  przez opiekunki. Wypieki musiały szybko ostygnąć, bo zniecierpliwione dzieciaki już czekały na dekorowanie ich. Zabrały się więc do pracy, w której pomocą służyli im rodzice zaproszeni na to wydarzenie w ramach warsztatów przedświątecznych. Podczas pracy nad pierniczkami towarzyszyły nam pastorałki i kolędy, które wszystkich wprowadzały w świąteczny nastrój. Kiedy pierniczki były upieczone, udekorowane i częściowo skonsumowane  zajęcia dobiegły końca. Dziękując sobie wzajemnie za mile spędzony  czas dzieci wraz z rodzicami pożegnały się i zaniosły wypieki do domu.

            • „Kartka Bożonarodzeniowa z Motywem Biłgorajskim”

              Dnia 15 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji Powiatowego Konkursu „Kartka Bożonarodzeniowa z Motywem Biłgorajskim”. Komisja konkursowa w składzie: p. Irena Zając - malarka, p.Celina Skromak – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju i p. Anna Wachowicz – pracownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju dokonała oceny 106 prac nadesłanych na konkurs ze szkół i placówek kulturalno-oświatowych Powiatu Biłgorajskiego. Uczniowie z naszej szkoły zdobyli główne nagrody. W kategorii Szkoły Podstawowe klasy 0 – IV nagrodę otrzymała uczennica z I klasy - Katarzyna Kuranty, natomiast w kategorii klas V – VIII nagrody zdobyli: Gabriela Kuranty i Bartłomiej Kaczor z klasy VI. Gratulujemy!

            • DRAMA to nie dramat

                    Odgrywanie ról, scenek, drama ( inscenizacja) to jedna z metod stosowanych w nauczaniu języków obcych. Odgrywanie ról z własnego życia np. w sklepie, restauracji czy u lekarza powoduje, że uczniowie rozwijają sprawności językowe, zasób słownictwa, uczą się zasad gramatyki, fonetyki, składni i stylistyki. Metoda pozwala dzieciom przyswajać język obcy angażując ich osobowości i wyobraźnię. W taki również (między innymi) sposób ćwiczą i doskonalą swoje umiejętności uczniowie naszej szkoły, a poniżej oto efekty ich pracy – czyli najbardziej pomysłowe dialogi z zakupów i restauracji. Reżyserami, scenarzystami i aktorami jednocześnie są uczniowie klas V (scenki z restauracji) i VI (scenki z zakupowego szaleństwa w najmodniejszych butikach )

            • Mikołaj w przedszkolu

              6 grudnia do naszej Szkoły zawitał Święty Mikołaj. Widocznie uznał, iż są tutaj grzeczne dzieci, które zasługują na prezenty. Przybył więc z samego rana z pełnym worem przeróżnych upominków dla młodszych i starszych. Najmłodsi, jak łatwo się domyślić najbardziej na Niego czekali. Z wypiekami na twarzach i bijącymi mocno serduszkami przyjmowali prezenty, szczerze dziękując. Kiedy już wszyscy zostali obdarowani przez Świętego i wydawać by się mogło, że to już koniec wizyty, dzieci zrobiły Mikołajowi niespodziankę. Przygotowały dla niego piosenkę oraz wręczyły upominek twierdząc, że Mikołaj również zasłużył na prezent. Wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i podziękowali za prezenty prosząc o to, by za rok również ich odwiedził.

    • Kontakty

      • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
      • (+84) 687 01 25
      • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland