• Aktualności

            • Nowe książki w bibliotece szkolnej

                  Z wielką radością i satysfakcją chciałabym poinformować , iż wniosek  naszej szkoły o udzielenie wsparcia finansowego w ramach realizacji Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 dla przedszkoli i szkół podstawowych" przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytoryczne.
                  Nasza szkoła otrzymała z tego oto programu 2.812  zł na zakup książek dla przedszkolaków oraz 2.500 zł na zakup książek dla szkoły podstawowej.
              W ramach pozyskanych środków zostało zakupione  już 179 książek i bajeczek dla przedszkolaków oraz 117 książek dla szkoły podstawowej i to jeszczenie koniec. Czekamy na kolejne zamówienie .
              Zakupione książki są:
              - będące nowościami wydawniczymi,
              - pięknie ilustrowane- całe serie książeczek tak lubianych przez dzieci jak np. "Kicia Kocia", ,
              - dostosowane do potrzeb dzieci w wieku 3-6 lat (np. książki z większą czcionką, książki obrazkowez mniejszą ilością tekstu, książki wspomagające naukę czytania oraz wspierające  dziecięce emocje, a także książki historyczne).
                 Książki są w trakcie opracowywania, ale już wzbudzają ogromne zainteresowanie. 
                                                                                                             Beata Koman

            • INICJATYWA KLASY VII

                    26 maja klasa VII uczestniczyła w inicjatywie projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi". Tego popołudnia uczniowie naszej klasy oglądali wybrane filmy oraz uczyli się współzawodnictwa, przestrzegania zasad, radzenia sobie z sukcesem i porażką. A wszystko to dzięki grom planszowym zakupionym ze środków Fundacji "Bliżej Pasji". Nie sposób wymienić wszystkich zalet gier planszowych. Na pewno wpłynęły one pozytywnie na integrację naszej klasy i relacje między uczniami. Ten wieczór zakończył poczęstunek. Z wielką przyjemnością uczestniczyliśmy w tym spotkaniu.

            • „GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE”

                       31.05.2023 r. w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny o grzeczności pt. „Grunt, to dobre wychowanie”. Rozpoczęliśmy go piosenką „Kwoka” do słów Jana Brzechwy, aby przejść do bardzo ważnych zagadnień związanych z kulturą osobistą. Zwróciliśmy uwagę, że Savoir vivre, bon ton, kindersztuba, dobre maniery - to nic innego, jak zachowanie społeczne właściwe według powszechnie przyjętych zasad w kontaktach międzyludzkich. Dobre maniery świadczą o szacunku i wrażliwości na potrzeby innych. Pewne elementarne zasady wychowania musimy mieć opanowane tak jak mówienie, pisanie, taniec czy prowadzenie pojazdu. Kilkakrotnie podczas apelu podkreślaliśmy, że są sprawy, które wybacza się małym dzieciom, ale nie nastolatkom. Jeżeli sądzimy, że już nie jesteśmy dziećmi, to należy uważać na to jak się zachowujemy i powinniśmy unikać niepożądanych nawyków. Ostatnim problemem, na który zwróciliśmy uwagę był strój. Modele i Modelki z naszej szkoły zaprezentowali swoje propozycje na różne okazje. Mamy nadzieję, że przekazane podczas apelu informacje na długo zostaną zapamiętane i stosowane w życiu codziennym.

            • WYCIECZKA KLASY PIERWSZEJ DO „FARMY ILUZJI”

                       Dnia 29 maja 2023r. uczniowie z klasy 1 naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Edukacji „Farma Iluzji” w Mościskach. Wizytę rozpoczęliśmy od lekcji „Iluzja na wesoło”, podczas której pani przewodnik wprowadziła nas w tematykę złudzeń optycznych. Następnie zaczęła się przygoda z magią. Dzieci zwiedziły Zakręcony Domek, Muzeum Iluzji, w którym zmagały się z przejściem przez salę pełną luster, oglądały się w krzywych zwierciadłach, czy próbowały schwycić hologramy. Następnie odkrywały tajemnice Lewitującego Kranu czy Głowy na Talerzu. Wielką atrakcją była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym nie można było utrzymać równowagi, oraz wejście do Pokoju Amesa . Zaciekawiły nas także duże krzesła i stół olbrzyma. Uczniowie zmierzyli się także z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i tuneli a moment grozy  przeżyliśmy podczas wejścia do Grobowca Faraona. Szaleństwa dostarczył Plac Zabaw z  dmuchawcami, Kolejka Górska Dragon, Drzewo Swobodnego Spadania, Mini Łódeczki i wiele innych, gdzie uczniowie mogli wybawić się do woli. Wycieczkę do „Farmy Iluzji” z pewnością będziemy długo wspominać, wniosła ona w nasze życie wiele nauki i zabawy. Dostarczyła nam ona wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń!
              J.Kurzyńska

            • Klasa piąta w Sandomierzu

                 22.05.2023r. klasa piąta uczestniczyła w wycieczce do urokliwego, pełnego zabytków i historii Sandomierza nad Wisłą.    Przeżyliśmy  również ekscytujący rejs statkiem " Maria" i bralismy udział w zabawnej, lecz zgodnej z historycznymi faktami inscenizacji  "Bitwy pod Grunwaldem". Pełni niezapomnianych wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do Soli. Bo jak to powiadają: "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej".

            • „NIE TRZEBA WIELKICH MIEĆ BIBLIOTEK, BY PRZYJACIELEM KSIĄŻKI ZOSTAĆ”

                    Jak co roku, w maju odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu „Wirtuoz Słowa”.  Jego celem jest kształcenie umiejętności pięknego czytania, popularyzowanie czytelnictwa, pokazywanie piękna języka polskiego, rozwijanie umiejętności skutecznego oddziaływania na odbiorcę, stwarzanie uczniom warunków do wyrażania własnych emocji, a także wyrabianie w dzieciach i młodzieży zdrowej rywalizacji. Konkurs sprawdzał umiejętność pięknego czytania z literatury polskiej i obcej pisanych prozą i był podzielony na dwie grupy – uczniowie klas I-III i uczniowie klas IV-VIII.

                       Każdy z uczestników czytał wybrany przez siebie tekst. Komisja konkursowa brała pod uwagę: wyrazistość czytanego fragmentu, bezbłędność, interpretację głosową oraz ogólny wyraz artystyczny. Najwięcej punktów zdobyli:

              Uczniowie klas I-III:

              1. miejsce – Zuzanna Perek – kl. III
              2. miejsce – Jagoda Okoń – kl. II
              3. miejsce – Sebastian Pakosik – kl. II

              Uczniowie klas IV-VIII:

              1. miejsce – Alicja Muzyka kl. IV
              2. miejsce – Maja Kurzyna kl. VII
              3. miejsce – Kacper Zygmunt kl. IV

              Zwycięzcy konkursu szkolnego „Wirtuoz Słowa” ze starszej grupy będą reprezentować naszą szkołę w XXI edycji gminnego konkursu „Radość czytania” 30 maja 2023 r.

               

            • Dni Otwarte w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

                      Dnia 14 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w Dniach Otwartych organizowanych w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Młodzież zapoznała się z zasadami rekrutacji dla absolwentów szkoły podstawowej w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym oraz Branżowej Szkole I stopnia w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie klasy VIII mogli poznać, w jaki sposób „Elektryk” przygotowuje uczniów do takich zawodów jak: technik elektryk, technik elektronik, technik mechatronik, technik informatyk, technik programista, technik pojazdów samochodowych, technik ekonomista, czy technik rachunkowości. Wizyta w RCEZ była doskonałą okazją dla młodych ludzi do bliższego poznania oferty szkoły, a także spotkania z koleżankami i kolegami, którzy wybrali „Elektryk” i są uczniami tej placówki edukacyjnej.

            • KIERMASZ WIELKANOCNY

                        3 i 4 marca 2023r. w naszej szkole odbył się tradycyjnie kiermasz wielkanocny. Jego celem była integracja społeczności szkolnej i lokalnej, prezentacja osiągnięć uczniów oraz zebranie środków finansowych na cele uczniów. W głównym korytarzu były stoiska z mocą ozdób wielkanocnych. Można było zakupić przepiękne świąteczne dekoracje: pisanki, zajączki, stroiki, wianki, świeczniki, wianki i wiele innych. Wszystkie prace wykonane były własnoręcznie przez uczniów szkoły. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Na stoiskach znalazły się także pyszne ciasta przyniesione przez rodziców naszych uczniów, które wabiły zapachem i zapraszały do konsumpcji. Dziękujemy bardzo wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz pracownikom
              naszej szkoły za pomoc i zaangażowanie podczas kiermaszu. To wydarzenie wprowadziło wszystkich w nastrój zbliżających się świąt i przypomniało, że Wielkanoc blisko. Tym, którzy odwiedzili nasz kiermasz serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny.

              Jolanta Kurzyńska

            • RAZEM BAWIMY SIĘ, UCZYMY, PRACUJEMY - warsztaty przedświąteczne - starszaki z rodzicami

                       30 marca 2023 roku ( już po raz drugi ) grupa STARSZAKI z wychowawczynią zorganizowała w naszej Szkole zajęcia warsztatowe, na które zostali zaproszeni rodzice i opiekunowie. Wspólnie z dziećmi przygotowywali oni dekoracje wiosenno – świąteczne : króliki, wiosenne kwiaty i wielkanocne jajka. Tworzywem były materiały ekologiczne, w większości odpadowe: stare gazety, tektura, drewniane patyki , plastikowe korki od butelek i inne. Ktoś może zapytać : „ po co ? ” Celem warsztatów było wspólne, kreatywne spędzenie czasu i udowodnienie, że bez telefonu, telewizora, gier komputerowych można bawić się jednocześnie pracując. Pracować i DOBRZE się bawić. I tak też było. Zarówno dzieci jak i ich opiekunowie ( mamusie, tatuś, babcie ) najpierw z ogromnym zaangażowaniem pracowali, a potem z zadowoleniem podziwiali wytwory tej pracy. Wszystko odbywało się w przyjaznej i życzliwej atmosferze. Budujące dla pomysłodawczyni było to, że na zajęcia przybyli prawie wszyscy rodzice. Jest to dowód, że dzieci są dla nas bardzo ważne. Obecni jednogłośnie orzekli, że chętnie wezmą udział w następnym tego typu spotkaniu. Wszystkim, którzy tego dnia byli ze swoimi dziećmi i wraz z nimi uczestniczyli w warsztatach bardzo dziękuje wychowawczyni grupy i już planuje następne.

            • Podsumowanie konkursów szkolnych

                      W dniu 28 marca br. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu z okazji Dnia Talentów, który odbył się 21 marca br.

              W kategorii klasy I-III zwycięzcami zostali:

              1. miejsce - Anna Mendel i Anna Dzido kl.III
              2. miejsce - Michał Muzyka kl.I
              3. miejsce – Anna Czyżo kl. III

              Wyróżnienie otrzymali:  uczeń klasy II Mykola Faiziev, uczennice klasy III Estera Welc i Zuzanna Perek, Alicja Mierzwa oraz uczeń tej samej klasy Michał Świeca.

                    W kategorii klasy IV-VIII zwycięzcami zostali:

              1. miejsce – Karolina Stós kl. V
              2. miejsce – Michał Badach kl. VII
              3. miejsce – Maja Furman kl. V

              Wyróżnienie otrzymali uczniowie klasy VII.

                       Podsumowano także wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 26 marca br. Tegoroczna edycja dotyczyła utworów poetyckich o tematyce wiosennej. W eliminacjach wzięło udział 10 uczniów z klas IV-VII. Po wysłuchaniu wszystkich wierszy, jury w składzie Joanna Kunicka-Jung i Agnieszka Kurek-Cieplak wyłoniło zwycięzców:

              1. miejsce - Kamila Rak z klasy IV (utwór Władysława Broniewskiego “Pierwiosnek”) oraz Mateusz Muzyka z klasy V (utwór Katarzyny Strzęciwilk “Bociany”).
              2. miejsce - Aleksandra Klucha z klasy IV (utwór Jana Brzechwy “Wiosenne porządki”) oraz Franciszek Bienia z klasy VII (utwór Pauliny Mistal „Wiosna”).
              3. miejsce – Maria Małysza z klasy IV (utwór Małgorzaty Strzałkowskiej „Wiosna”) oraz Antonina Wolanin z klasy VI (utwór Józefa Birkenmeiera „Marzec”).

              Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji konkursów.  

            • Szkolny Festiwal Talentów za nami…

                  21.03.2023r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się tradycyjnie Szkolny Festiwal Artystyczny pod hasłem „Nasze Talenty”. Celem festiwalu jest prezentacja talentów oraz pasji uczniów, możliwość autoprezentacji i  rozwoju zainteresowań.  Festiwal podzielony został na dwie części. W pierwszej wystąpili młodsi uczniowie z klas 1 - 3. W drugiej części uczniowie klas starszych 4-7. W sumie obejrzeliśmy 16 prezentacji wokalnych, tanecznych, recytatorskich, grę na instrumentach, itp.  Jury w składzie p.Beata Koman, p.Marzanna Wojdyła oraz ksiądz Krzysztof Krukowski ma bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prezentacje były na bardzo wysokim poziomie. Wyniki zostaną przedstawione na apelu podsumowującym.

              Organizatorzy: Emilia Wrzyszcz i Jolanta Kurzyńska

            • „Jaką szkołę wybrać po ósmej klasie?”

              Tradycyjnie, jak co roku 21 marca klasa 8 z naszej szkoły brała udział w  Dniach Otwartych organizowanych przez szkoły ponadpodstawowe w Biłgoraju.

              Na początek uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II i obejrzeli film o szkole. Chłopcy i dziewczęta mogli także wziąć udział w pokazowej lekcji języka angielskiego. Spotkanie zakończyło się quizem z nagrodami, słodkim poczęstunkiem i zwiedzaniem szkoły.

              Następnie klasa 8 udała się do Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Na terenie popularnej „Budowlanki” miała miejsce 9 edycja przedsięwzięcia pod hasłem „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”. Inicjatywa zorganizowana była przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Starostę Biłgorajskiego, a jej nadrzędnym celem (podobnie, jak w poprzednich edycjach) była pomoc uczniom najstarszych klas szkół podstawowych w świadomym wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, wzmacnianie prestiżu szkolnictwa branżowego oraz podnoszenie świadomości dorosłych (rodziców, doradców zawodowych, dyrektorów szkół) wspierających młodych ludzi w dokonywaniu wyborów życiowych. Ofertę edukacyjną na rok szkolny 2023/2024 przedstawiły m.in.: Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowe w Biłgoraju, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, czy Zespół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu.

              Ostatnią szkołą, której ofertę edukacyjną poznali nasi ósmoklasiści było    I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ. Na początek odbyło się spotkanie z dyrektor szkoły p. Jolantą Rycyk, która przywitała uczniów, przedstawiła historię liceum oraz propozycje klas na rok szkolny 2023/2024. Następnie młodzież oglądała sale lekcyjne, pracownie i obiekty sportowe. Dużą atrakcją były niewątpliwie konkursy i quizy z nagrodami, słodkie poczęstunki, spotkanie z uzdolnioną młodzieżą, a także możliwość sfotografowania się na specjalnie przygotowanej ściance do zdjęć.

            • „ISKIERKA – MAMY W PLANIE OSZCZĘDZANIE” projekt edukacyjny klas I-III

              „ISKIERKA – MAMY W PLANIE OSZCZĘDZANIE”

              – to temat projektu edukacyjnego, który był realizowany przez klasę I, II i III w drugiej połowie lutego. Głównym celem projektu było kształtowanie nawyku oszczędzania i bezpiecznego obchodzenia się z prądem. Podczas lekcji uczniowie poznawali zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, sposoby oszczędzania energii elektrycznej oraz dodatkowo w klasie II i III pod kierunkiem starszych kolegów z klasy VIII i zgodnie z ich wskazówkami budowali własne obwody elektryczne za pomocą zestawów kreatywnych. W ciągu tygodnia sprawdzali, jak często oszczędzają energię elektryczną w swoich domach. W celu zainteresowania powyższą tematyką wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w konkursie plastycznym, wykonując plakaty.

              Dnia 9 marca odbyło się wspólne spotkanie wszystkich uczniów klas I – III, podczas którego dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę w zgaduj – zgaduli na temat energii elektrycznej oraz zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego. Decyzją Jury I miejsce zdobyły: Anna Dzido i Anna Mendel z klasy 3 , II miejsce: Dominik Wilkos z klasy 2, Zuzanna Perek z klasy 3, III miejsce zajęli: Sebastian Pakosik i Zuzanna Zygmunt –oboje z klasy 2. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Kuba Kotulski, Patrycja Kuranty i Alicja Mierzwa z klasy 3, Jagoda Okoń, Natan Banach z klasy 2 oraz Kasia Kuranty z klasy 1. Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Realizacja projektu była dla uczniów ciekawą formą nauki. Uczniowie nie tylko  nauczyli się, jak dbać o własne bezpieczeństwo, ale jak świadomie gospodarować energią elektryczną w domu i szkole.

            • Spotkanie z policjantami

              Dnia 9 marca 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji w Biłgoraju. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Tematyka spotkania dotyczyła następujących zagadnień: – odpowiedzialność karna nieletnich wobec przemocy fizycznej i psychicznej, – konsekwencje prawne za wymuszenia i rozboje, niszczenie mienia prywatnego i społecznego, – cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w sieci, – niebezpieczeństw związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych. Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie mieli możliwość zadania pytań funkcjonariuszom policji. Spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze, uczniowie wykazali duże zainteresowanie podejmowanymi tematami.

            • Konkurs Ortograficzny "Żółty Orzech" 

               Konkurs Ortograficzny "Żółty Orzech" organizowany jest od roku 1999.

              Idea tego przedsięwzięcia to nie tylko sprawdzenie znajomości ortografii, ale też propagowanie kultury ziemi biłgorajskiej, dlatego treść dyktand dotyczy historii, obyczajów i tradycji regionu.

              Pomysłodawcą konkursu był Samorząd Uczniowski RCEZ w Biłgoraju wspierany przez ich opiekunów. Dzieło to kontynuują następne pokolenia członków Samorządu oraz opiekunowie. W organizacji konkursu brał i bierze udział cały sztab polonistek. Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów. Rokrocznie biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego powiatu biłgorajskiego.

              Laureaci otrzymują cenne nagrody rzeczowe sponsorowane przez instytucje samorządowe i gospodarcze oraz osoby prywatne. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.

              2 marca 2023 roku uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w I etapie konkursu „Żółty Orzech”. Mistrzem orografii w naszej szkole została uczennica klasy VIII-Martyna Grabias. Gratulujemy Martynce i życzymy sukcesów w finale powiatowym.

            • Lekcja w kinie „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”

                   Dnia 27 lutego 2023 r. uczniowie klas I – III odwiedzili Biłgorajskie Centrum Kultury, gdzie uczestniczyli w lekcji multimedialnej pod hasłem „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”. Lekcja była prowadzona przez zawodowego aktora, a przygotowana przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie.
                  Podczas lekcji dzieci dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane, odkryły, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać, przekonały się co łączy konturówkę z filmem animowanym, zobaczyły jak ożywić postać z bajki, odkryły jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane.
                    Po lekcji odbyła się projekcja filmu „Urwis”, który dostarczył wielu emocji i pokazał, że warto być dobrym nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt.

    • Kontakty

      • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli, 23-400 Biłgoraj
      • (+84) 687 01 25
      • Sól 279 23-400 Biłgoraj Poland